Πήγασος - Μίλων 3-1: Ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά

Η ομάδα από την Πολίχνη επικράτησε 3-1 του Μίλωνα και πήρε ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του League Cup «Νίκος Σαμάρας».

Σε ένα σπουδαίο παιχνίδι ο Πήγασος λύγισε 3-1 σετ τον Μίλωνα στο κλειστό «Αλέξανδρος Νικολαϊδης» της Πολίχνης και προκρίθηκε για πρώτη φορά στα ημιτελικά του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το πρώτο σετ, έχασαν στις λεπτομέρειες τα άλλα δυο και οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους. Στο 4ο και τελευταίο σετ, ο Πήγασος πήρε διαφορά ασφαλείας, ωστόσο ο Νανόπουλος με διαδοχικούς άσους μείωσε σε 24-23. Μάλιστα, σε αυτό το σημείο ο Πήγασος έκανε το 25-23 σε έναν πόντο που σήκωσε έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες του Μίλωνα.

Ο αγώνας

Ο Πήγασος μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 8-4, πριν οι φιλοξενούμενοι αντιδράσουν, μειώνοντας σε 13-12 και ισοφαρίζοντας σε 17-17. Μάλιστα, στη συνέχεια πήραν και το προβάδισμα, κάνοντας τελικά το 1-0 στα σετ, αφού επικράτησαν με 25-20.

Ντέρμπι και στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ καθ' όλη τη διάρκειά του. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 2-0, παίρνοντας προβάδισμα με 29-28, όμως οι γηπεδούχοι πήραν τρεις σερί πόντους, φτάνοντας στο 31-29 και ισοφαρίζοντας σε 1-1!

Με την ψυχολογία στα ύψη, ο Πήγασος μπήκε... φορτσάτος στο τρίτο σετ, ξεφεύγοντας με 5-1 και 6-3, πριν έρθει η αντίδραση του Μίλωνα για το 12-12. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους, επικρατώντας με 25-22, ενώ ήταν ανώτεροι και στο τέταρτο σετ, το οποίο πήραν με 25-23 για το τελικό 3-1!

Tα σετ: 20-25, 31-29, 25-22, 25-23