Πήγασος-Καλαμάτα 3-2: Αποκλείστηκαν οι Μεσσήνιοι

Ο Πήγασος Πολίχνης μετά από νέο βολεϊκό μαραθώνιο 137΄νίκησε με 3-2 σετ τη μαχητική Α.Ο.Καλαμάτα 80 στη δεύτερη ημέρα του ομίλου της Α φάσης του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Πλέον η πρώτη του ομίλου θα κριθεί στην τρίτη και τελευταία αναμέτρηση που θα γίνει την Κυριακή 22/10 στις 18:00 μεταξύ του Πηγάσου και του γηπεδούχο Άθλου Ορεστιάδας. Kαι οι δύο ομάδες έχουν προκριθεί στην επόμενη φάση, σε αντίθεση με την Καλαμάτα που αποκλείστηκε.

Η Καλαμάτα 80 όπως και στον αγώνα με τον Άθλο έδειξε μαχητικότητα, πείσμα αλλά και καλή τακτική στο μπλοκ - άμυνα αλλά στο 5ο σετ έμεινε από δυνάμεις στην επίθεση όπου είχε μόλις 28% αποτελεσματικότητα (5/18 επιθέσεις), έναντι 90% και 9/10 του Πηγάσου. Κορυφαίος των νικητών ο Κουβανός Λεόν με 24 πόντους.

Μοιραία ο τρίτος αγώνας του ομίλου έχει το χαρακτήρα τελικού. Η πρώτη ομάδα στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς θα υποδεχτεί το Μίλωνα στην έδρα της και η δεύτερη θα παίξει στην έδρα του Π.Α.Ο.Κ.Mε αποτελεσματική υποδοχή, γρήγορη αναπτυξη και πολλές επιλογές στην επίθεση (Μίλης, Μαυροβουνιώτης, Λεόν) ο Πήγασος μπήκε από την αρχή στη θέση του οδηγού με 5-1 σετ.

Η Καλαμάτα ισορρόπησε αλλά η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα σε όλο το σετ. Μάλιστα το 18-13 έγινε με τον Λεόν και το σετ έκλεισε με λάθος του Κοένεν για το 25-20.

Η Καλαμάτα πήρε ρίσκα στο σερβίς στην αρχή του 2ου σετ και με δύο σερί 3-0 χάρις το σερβίς και το μπλοκ τωμ Οκάμπο, Αλεξάκη προηγήθηκε 9-3 και αργότερα 12-4 με μπλοκ του Δαλακούρα. Η διαφορά ασφαλείας κρατήθηκε από την Καλαμάτα και ο Κοένεν με επίθεση έκανε το 25-21 και το 1-1 σετ.

Αμφίρροπο μέχρι τα μισά του ήταν το 3ο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μετά από μεγάλες μονομαχίες στο φιλέ μέχρι το 14-14. Με τον άσσο του Μαυροβουνιώτη και το μπλοκ του Κεσεσίδη και την επίεση του Μίλη ο Πήγασος ξέφυγε 17-14. Μέχρι το τέλος του σετ κράτησε το +3. Πρόσκαιρα η Καλαμάτα μείωσε 23-22 με το λάθος του Λεόν αλλά η επίθεση του Κουβανού και το λάθος του Οκάμπο έκλέισαν το σετ 25-22 για τον Πήγασο που έκανε το 2-1 σετ.

Το πιο συναρπαστικό ήταν το 4ο σετ όπου είχαμε και τη μεγαλύτερη ανατροπή στον αγώνα. Ο Πήγασος με μπροστάρη τον Λεόν, τα σερβίς του Κανέλλου και τις κόντρες του Μαυροβουνιώτη έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκε 17-11. Όλα έδειχαν πως είχαν τελειώσει αλλά η μαχητική Καλαμάτα 80 επανήλθε όπως άλλωστε είχε κάνει και κόντρα στον Άθλο.

Εκμεταλεύτηκε τα λάθη του Πηγάσου και με τους Οκάμπο, Χριστόφα, Δαλακούρα απάντησε με δικό της σερί 6-0 και προσπέρασε 21-20. Στο 23-23 ο Οκάμπο με δύο επιθέσεις έκλέισε το σετ 25-23 και με 2-2 σετ οδήγησε τον αγώνα στο 5ο σετ.

Στο 5ο σετ ο Πήγασος ήταν πιο αποτελεσματικός και πιο έμπειρος για να διαχειριστεί την κατάσταση. Με πρωταγωνιστή τον Μαυροβουνιώτη που πήρε 3 συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε 7-3. Αυτή τη φορά η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έκανε καλύτερη διαχείριση στο προβάδισμα και με καλό μπλοκ αλλά και αποτελεσματικές επιθέσεις από Κανέλλο, Καπετανίδη ξέφυγε 13-7 και ο αγώνας τελείωσε με δύο λάθη του Οκάμπο.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Πυλούδης, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 11-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 8-3, 16-9, 21-15, 25-21
3ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 22-25
4ο σετ: 8-7, 11-16, 21-20, 25-23
5ο σετ: 3-5, 5-10, 7-12, 8-15
*Οι πόντοι του A.O.Kαλαμάτα 80 προήλθαν: 3 άσσοι, 10 μπλοκ, 58 επιθέσεις, 29 λάθη αντιπάλων και του Πηγάσου Πολίχνης οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 64 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-21, 22-25, 25-23, 08-15) σε 139΄.
Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας Κ. 10π. (9/26επ., 1 μπλοκ, 54%υπ., 38%αρ.), Αλεξάκης 11 (6/10επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Χριστόφας 9 (7/13επ., 2 μπλοκ), Γουέστ 3 (2/4επ., 1 μπλοκ), Οκάμπο 27 (25/54επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κοένεν 9 (7/29επ., 2 μπλοκ, 58%υπ., 33%αρ.) / Ντάκουρης Ε. (λ. - 44%υπ., 33%αρ.), Μαντέκας 2 (2/5επ.), Σαλωνίτης.
ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 18π. (14/36επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 22%αρ.), Προύσαλης, Κανέλλος 9 (8/14επ., 1 άσσος), Κεσεσίδης 8 (5/9επ., 3 μπλοκ), Λεόν 24 (23/35επ., 1 μπλοκ, 57%υπ., 32%αρ.), Μίλης 9 (8/28επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. - 59%υπ., 45%αρ.), Γιαμακίδης 1 (1 μπλοκ), Καπετανίδης 4 (4/8επ., 50%υπ.), Τζιουμάκας 2 (2/8επ.).

Ο προπονητής του Πήγασου Πολίχνης Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Ήταν το πρώτο επίσημο εγχώριο ματς για εμάς, δυστυχώς είχαμε μια απουσία αυτή του Τόλη Αρμενάκη, είχε μια μικρή ενόχληση στις προπονήσεις και σήμερα δεν τον είχαμε, παρόλα αυτά ο Κεσεσίδης έπαιξε πολύ καλά. Αυτό που κρατάμε είναι ότι έχουμε κάποια κενά διαστήματα, αυτό ειναι λογικό γιατί δεν έχουμε μπει ακόμα σε αγωνιστικο ρυθμο εκατό τοις εκατό, οπότε η ομάδα μας έκανε κάποια κενά, αυτό μας στοίχησε ειδικά στο τέταρτο σετ που ενώ προγηθηκαμε και ήμασταν πολύ μπροστά το χάσαμε. Αυτά τα λάθη πρέπει να τα διορθώσουμε, να τα δουλέψουμε, δεν έχουμε πολύ χρόνο. Αύριο έχουμε πάλι ένα δύσκολο ματς με τον Άθλο Ορεστιάδας. Θέλουμε να περάσουμε πρώτοι, σήμερα κανένα ένα βήμα περάσαμε στην επόμενη φάση του λιγκ καπ, αυτός ήταν ο αρχικός στόχος, τώρα πάμε για το επόμενο βήμα γιατί όχι να περάσουμε και πρώτοι στον όμιλο. Τα παιδιά είναι μαχητές, έχουν τεράστια εμπειρία, χρειάστηκε σήμερα στο πέμπτο σετ να μπει ο Κώστας Καπετανίδης ο οποίος έδωσε λύση στην ομάδα και αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα γιατί παιδιά που έρχονται από τον πάγκο δίνουν λύση στον προπονητή και είναι πολύ βασικό αυτό»

Ο προπονητής της Καλαμάτας 80 Παναγιώτης Ντάκουρης είπε: «Η αλήθεια είναι πως συνέβη ότι και στο πρώτο παιχνίδι. Θεωρώ πως ακόμα χρειαζόμαστε χρόνο. Αποδείξαμε πως είμαστε ομάδα που δεν τα παρατάει εύκολα και ειδικά μέσα στην έδρα μας θα είμαστε ακόμα πιο δυνατοί. Οι δύο αγώνες που δώσαμε μπορεί να έχουν ίδια σκορ αλλά είναι δύο εντελώς διαφορετικά ματς. Με τον Άθλο στα δύο πρώτα σετ αργήσαμε να μπούμε στον αγώνα. Για δύο σετ νομίζω πως είχαμε ζήτημα προσαρμογής με το τεράστιο γήπεδο. Με τον Πήγασο πάλι δε μπήκαμε καλά αλλά αυτό δεν κράτησε πολύ. Βρήκαμε το ρυθμό μας και γίναμε ανταγωνιστικοί. Όλα αυτά είναι ζητήματα προσαρμογής στο επίπεδο της νέας κατηγορίας και φυσικά εμπειρίας στη διαχείριση τέτοιων αγώνων και ειδικά αυτών που πηγαίνουν στο τάι μπρέικ».