Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-1: Με βόμβες Ερνάντες και σοφία Κόβαρ

Με τον Ερνάντες να πυροβολεί από επίθεση και σερβίς, τον Κόβαρ να παίζει ώριμα και σοφά, ο Παναθηναϊκος κατέκτησε σε ένα συναρπαστικό ματς το Σούπερ Καπ βόλεϊ, με 3-1 επί του ΠΑΟΚ που είχε 30 χαμένα σερβίς.

Ο Παναθηναϊκός έκανε τις διαφορές με τον Ερνάντες στο σερβίς, ενώ και ο Κοβαρ ήταν σχεδόν αλάνθαστος, με τον ΠΑΟΚ να έχει πρόβλημα στα σερβίς (30 χαμένα) και τον Ράπτη σε χαμηλές πτήσεις. Στην τριπλέτα των διακριθέντων και ο πασαδόρος Γιακόμπσεν.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν ως το 18, αλλά τα σερβίς του Ερνάντες έδωσαν διαφορά στον Παναθηναϊκό που κέρδισε 25-20.

Στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά 3 πόντων, τα σερβίς του Κουβανοί έφεραν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση βολής, κι ενώ το σκορ έγινε 23-20 και ο Παναθηναϊκός είχε εξαντλήσει τα τσάλεντζ το πήρε ο διαιτητής Μυλωνάκης και με φιλέ στον Ράπτη έγινε το 22-21. Ο Παναθηναϊκός έχασε σετ μπλοκ με τον Ερνάντες στο 25-24, σκάλωσε στον Κόστα και στο 28-28 έπεσε πάνω στον Βαν Ντε Ντρις. Το σετ τελείωσε 32-24 με τον Γιόρνα και με τον Βουλκίδη μετά από κακή υποδοχή.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 14-9 και ο Μιλενκόσκι απέσυρε τον Ουόλς που είχε δεχθεί κόκκινη κάρτα(στο τέλος του δεύτερου σετ αποβλήθηκε ο μάνατζερ Τζήκας του ΠΑΟΚ), τον Βαν Ντε Ντρις και τον Γιόρνα. Το σετ έληξε 25-19.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 9-12, αλλά έχασε κόντρα επίθεση, ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά και προηγήθηκε 18-16. Έφτασε στο 20-17 με μπλοκ του Ερνάντες στον Ράπτη, στο 21-17 με καρφί του Βουλκίδη στο φιλέ. Με τα σερβίς του Τακουρίδη ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 21-20 με μπλοκ του Ράπτη στον Ερνάντες. Ο Κουβανός με επίθεση έκανε το 22-20, με άσο το 23-20. Μείωσε σε 23-21 ο Βαν Ντε Ντρις, μπλοκ του Ραγκέλ στον Βέλγο 24-21. Ράπτης 24-22, Φράγκος 25-22.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 2 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 32-34, 25-19, 25-22) σε 118'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 22 (18/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ. - 28% άριστες), Πετρέας 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 10 (10/28 επ., 50% υπ. - 11% άριστες), Ερνάντεζ 28 (21/40 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 64% υπ. - 36% άριστες), Μπάσης.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Κόστα 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 13 (11/27 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 21 (18/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 62% υπ. - 24% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/3 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 1 (1/1 επ.).