ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 1-3: Στα ημιτελικά του League Cup ο ΠΑΟ (highlights)

Ο Παναθηναϊκός πέρασε στα ημιτελικά του League Cup

Ο Παναθηναϊκός με κορυφαίο τον Ερνάντες νίκησε και στη Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του League Cup.

Στα ημιτελικά οι πράσινοι θα αντιμετωπίσουν σε διπλούς αγώνες τον Μίλωνα, ενώ στο άλλο ζευγάρι ο Ολυμπιακός θα παίξει με τον Φοίνικα. Οι αγώνες θα διεξαχθούν 18 και 21 Ιανουαρίου.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να χτίσει διαφορά πέντε πόντων (5-10). Από εκεί και μετά ο ΠΑΟΚ άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά με όπλο το σερβίς του.

Ο Ντεν Ντρις με άσο έφερε το σετ στα ίσα στο 18-18 και από εκεί είχαμε μάχη πόντο πόντο. Ο Παναθηναϊκός είχε δύο ευκαιρίες για να κλείσει το σετ, ο ΠΑΟΚ άντεξε και με επί μέρους 3-0 με τους Ράπτη, Γιόρνα και Κόστα έκανε το 1-0 με 26-24.

Η εξέλιξη του δεύτερου σετ ήταν παρόμοια με αυτή του πρώτου, αλλά με διαφορετική έκβαση. Οι πράσινοι ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ, όμως ξανά στο φινάλε οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους.

Αυτή τη φορά οι παίκτες του Ανδρεόπουλου ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να κλείσουν το σετ με άσο του Ερνάντες με τον οποίο διαμορφώθηκε το 25-27.

Από εκεί και μετά ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ έχασε τον ρυθμό του στο σερβίς και ταυτόχρονα οι πράσινοι έγιναν πιο αποτελεσματικοί για να φτάσουν στην τελική επικράτηση.

Τα σετ: 26-24, 25-27, 21-25, 13-25

ΠΑΟΚ (Μιλενκόσκσι): Γιόρνα 9 (8/16επ., 1 μπλοκ, 53%υπ., 26%αρ.), Κόστα 9 (5/14επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γουόλς 2 (2 άσσοι), Βουλκίδης 9 (8/10επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 16 (15/32επ., 35%υπ., 24%αρ.), Βαν ντε Ντρις 12 (10/31επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. - 74%υπ., 47%αρ.), Τακουρίδης, Γάτσης, Μπούτος 1 (1/1επ.), Μούχλιας 2 (2/4επ.), Ηλίας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 18 (17/31επ., 72%υπ., 39%αρ.), Πετρέας 9 (6/12επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 16 (12/16επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Φράγκος 12 (11/12, 63%υπ., 37%αρ.), Ερνάντεζ 23 (20/35επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. - 56%υπ., 28%αρ.), Μπάσης, Μάρκου, Γεωργίου.