Άθλος Ορεστιάδας – Παναθηναϊκός 2-3: Νίκησαν οι «πράσινοι», αλλά έχασαν βαθμό

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε 3-2 τον Άθλο Ορεστιάδας για την 5η αγωνιστική της Volley League Ανδρών, αλλά έχασε βαθμό πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με τη νίκη (2-3) από την Ορεστιάδα, ωστόσο έχασε έναν πόντο κόντρα στον μαχητικό Άθλο για την 5η αγωνιστική της Volley League Ανδρών, μία «στροφή» πριν το μεγάλο ντέρμπι των «πρασίνων» κόντρα στον Ολυμπιακό.

Οι πρωταθλητές δεν ξεκίνησαν θετικά το πρώτο σετ και οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις για να φτάσουν εν τέλει στο 25-20 με το οποίο προηγήθηκαν 1-0 στα σετ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αντέδρασε στη συνέχεια και όχι μόνο ισοφάρισε στο δεύτερο σετ με 16-25, κάνοντας έτσι το 1-1, αλλά στην τρίτη περίοδο έφτασε και στην ανατροπή (1-2) με το υπέρ του 17-25. Ο Άθλος όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη…

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν τα «δόντια» τους και έφτασαν στο 25-22 για το 2-2. Στο tie break ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και με το 12-15 πήρε τελικά τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-20, 16-25, 17-25, 22-25, 12-15