Volley League Ανδρών: Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε ο ΠΑΟΚ, 3-1 τον Μίλωνα

Ύστερα από τρεις σερί ήττες η ομάδα βόλεϊ ανδρών του ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη, επικρατώντας με 3-1 σετ του Μίλωνα στο κλειστό της Νέας Σμύρνης για την αγωνιστική της Β' φάσης του πρωταθλήματος της Volley League Ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ παρότι πιέστηκε στη Νέα Σμύρνη από τον σκληροτράχηλο Μίλωνα κατάφερε να νικήσει με 3-1 σετ και να πάρει το πολύτιμο τρίποντο που τον βάζει και πάλι σε τροχιά τίτλου και παράλληλα του δίνει και μία τονωτική ένεση ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την Πέμπτη για φάιναλ-4 του κυπέλλου που θα γίνει στη Γλυφάδα 31/3 και 1/4.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να πανηγυρίσει νίκη μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες και να μπει και πάλι στο κόλπο του πρωταθλήματος αφού έφτασε στους 18 βαθμούς και βρίσκεται στο -4 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και στο -2 από τους Ολυμπιακό και Φοίνικα.

Ο Μίλων είχε πρώτους σκόρερ τους Καϊσλασάλο, Χανδρινό με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα, πιέστηκε στην υποδοχή και έκανε λάθη στην κόντρα μπάλα.

Ο ΠΑΟΚ είχε πολύ καλό μπλοκ το οποίο του απέφερε 16 πόντους. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Αρτούρ Ούντρις που επέστρεψε δριμύτερος με 20/36 τελειωμένες επιθέσεις και ποσοστό αποτελεσματικότητας 56%. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Μπράουν και μαζί με τον Γουόλς και τον Κουκλίνσκι σημείωσαν από 4 πόντους από μπλοκ. Την υποδοχή σήκωσαν με επιτυχία Κοκκινάκης και Κουμεντάκης ενώ υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης στην αποτελεσματικότητα της επίθεσης και στο σερβίς.

Στο 1ο σετ ο αγώνας ήταν αμφίρροπος μέχρι το 15-15. Εκεί ο Σπυριούνης έχασε το σερβίς και ο ΠΑΟΚ με τον Κουμεντάκη στο σερβίς και σε δύο κόντρα επιθέσεις έκανε σερί 3-0 για το 18-15. Ακολούθησε νέος άσσος από τον Κουκλίνσκι για το 23-18 και το σετ έκλεισε με επίθεση του Μπράουν και λάθος του Χανδρινού για το 25-19 και το 1-0 σετ.

Ο Μίλων ξεκίνησε καλά στο 2ο σετ με προβάδισμα 7-4 χάρις και τον άσσο του Μπράιαν και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 13-12 που έγινε από τον Χανδρινό. Σερί 4-0 από Ούντρις και μπλοκ ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 16-13 και πήρε πάλι τον έλεγχο του αγώνα. Ο Μίλων πίεσε για να ισοφαρίσει, μείωσε 21-23 με τον Μούχλια αλλά η επίθεση του Ούντρις και η επίθεση του Μπράουν έκλεισαν το σετ 25-22 για το 2-0.

Παρότι ο ΠΑΟΚ είχε μικρό προβάδισμα μέχρι το 17-16 του 3ου σετ ο Μίλωναν το πάλεψε και με τους Καϊσλασάλο, Χανδρινό, Μούχλια έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε με 20-17. Μέχρι το τέλος διατήρησε τη διαφορά και έκλεισε το σετ 25-22 με επίθεση του Καϊσλασάλο για το 1-2 σετ.

Μπροστά στον κίνδυνο να έχει βαθμολογικές απώλειες ο ΠΑΟΚ ανασκουμπώθηκε και με όπλο το μπλοκ επιβλήθηκε στο 4ο σετ. Προηγήθηκε 10-6 με το σερβίς του Πετρέα και του Κουμεντάκη και όταν ο Μίλωνας μείωσε 13-14 με νέο σερί 3-0 από Ούντρις, Μπράουν ξέφυγε 17-13. Το ματς κρίθηκε όταν στο 17-18 ο ΠΑΟΚ με το σερβίς του Μπράουν έκανε νέο σερί 4-0 και ξέφυγε 22-17. Ο αγώνας τελείωσε με την επίθεση του Ούντρις.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Σπίγγου, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Καλιγέρη.