Ολυμπιακός-Κηφισιά 3-0: Προπόνηση για το Κύπελλο

Με απόντα τον τραυματία Παγένγκ και παρόντα τον Πέριτς, ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-0 την Κηφισιά, πριν από το φάιναλ φορ της Γλυφάδας

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Αγ. Θωμά, για την 4η αγωνιστική του μίνι-πρωταθλήματος της Volley League, οι πρωταθλητές Ελλάδας, αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Παγένκ, έβγαλαν αντίδραση κόντρα στην Κηφισιά, την οποία νίκησαν σε 73 λεπτά με 3-0 σετ (25-11, 25-18, 25-23) στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 5η «στροφή».

O Oλυμπιακός κυριάρχησε επί της Κηφισιάς, «καθάρισε» άνετα τα δύο πρώτα σετ και με πρώτο σκόρερ τον Πέριτς με 17 πόντους (52% αποτελεσματικότητα), επικράτησε στο Ρέντη, επιστρέφοντας στις νίκες στο πρωτάθλημα. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν την προσοχή τους στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας στη Γλυφάδα και στον ημιτελικό της Πέμπτης (31/3) με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Θρύλος βρέθηκε πίσω με 6-2 και 10-7, όμως μετά από άουτ των φιλοξενούμενων, επίθεση του Μιγιαήλοβιτς και πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη, ισοφάρισαν σε 10-10. Με άσσο του Πέριτς, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν εκ νέου (14-14) την Κηφισιά και στη συνέχεια, με μπλοκ άουτ του Μιγιαήλοβιτς, πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα (15-14) στο τρίτο σετ! Με νέο άσσο του Πέριτς, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με +2 (16-14) της Κηφισιάς, ενώ με πόντους του ίδιου του Σέρβου, έφτασαν στο 20-18 και στο 21-19. Με καρφί του Τέπαν, η ομάδα μας έφτασε σε σετ μπολ/ματς μπολ (24-22) και έτσι, με μπλοκ άουτ του Μιγιαήλοβιτς, έκαναν το 25-23, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 3-0 κόντρα στην Κηφισιά.

Τα σετ 3-0 σε 73’: 25-11 (21’), 25-18 (22’), 25-23 (30’)