Κηφισιά - Φοίνικας Σύρου 1-3: Ξανά δεύτεροι οι νησιώτες! (Βαθμολογία)

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-1 τη μαχητική Κηφισιά σε εξ αναβολής αγώνα της 12ης αγωνιστικής και ανακατέλαβε τη 2η θέση στη βαθμολογία.

Επιστροφή στις μεγάλες νίκες για τον Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ στο πρωτάθλημα Volley League. Η ομάδα της Σύρου νίκησε με 3-1 σετ τη μαχητική Κηφισιά σε εξ αναβολής αγώνα της 12ης αγωνιστικής και ανακατέλαβε την 2η θέση στη βαθμολογία.

Πρωταγωνιστές για τον Φοίνικα ΟΝΕΧ ήταν οι Στερν, Πρωτοψάλτης, ο Ράιτς επιθετικά αλλά και ο Μπράουν που έδωσε ρεσιτάλ με 7 τελειωμένα μπλοκ. Πολύ καλή εμφάνιση και για την Κηφισιά η οποία στηρίχτηκε επιθετικά σε Ζουπάνη, Κωτσάκη, ενώ πολύτιμη ήταν η συμβολή του Μπάση σε μπλοκ και σερβίς.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Φοίνικας ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και με τον Πρωτοψάλτη στη θέση του σέρβις «έχτισε» μία διαφορά τεσσάρων πόντων 8-4. Η διαφορά συντηρήθηκε μετά από άουτ επίθεση του Ζουπάνη (17-14). Η ομάδα των βορείων προαστίων με επίθεση του Κωτσάκη, άσο του Μπάση και άουτ του Ράιτς έκαναν σερί 3-0 και έδωσαν προβάδισμα για την Κηφισιά 19-18. Ο Μπάσης έχασε το σερβίς (19-19) και ο Στερν από το σερβίς εκτόξευσε τον Φοίνικα. Πήρε άσσο και έδωσε έμεσσα πέναλτυ. Με σερί 4-0 ο Φοίνικας προηγήθηκε 23-19 και έκλεισε το σετ 25-22 με επίθεση του Πρωτοψάλτη.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ. Η Κηφισιά προηγήθηκε 9-6 μετά από έξυπνο πλασέ του Ζουπάνη και άσσο του Κωτσάκη. Η ομάδα των Κυκλάδων πλησίασε 12-11, όμως η Κηφισιά ανέβασε την απόδοση της και με διαδοχικούς πόντους προηγήθηκε 17-13. Με το σερβίς του Ράιτς και «αιχμή» τον Στερν ο Φοίνικας έκανε σερί 3-0, μείωσε 17-16 και πάλι με τον Σλοβένο ισοφάρισε 18-18.

Στο 20-20 ο Μπάσης με μπλοκ και άσσο έκανε το 22-20 για την Κηφισιά. Ο Μπάσης με το σερβίς του χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα, έδωσε την ευκαιρία στον Κωτσάκη για μπλοκ, στον Κασαμπαλή για επίθεση και με δικό του άσσο και συνολικό σερί 5-0 πήρε το σετ 25-20 για το 1-1.

Δείχνοντας μεγάλη διάθεση στην άμυνα και τελειώνοντας κόντρα μπάλες με τους Πρωτοψάλτη και Στέρν ο Φοίνικας ήταν αυτός προηγήθηκε στην αρχή του τρίτου σετ με 7-4. Η Κηφισιά ισοφάρισε 11-11 με μπλοκ του Κασαμπαλή στον Στερν. Το μπλοκ του Μπράουν έφερε ξανά τους «πειρατές» στο +2 (13-11) στα μέσα του σετ, ενώ λίγο αργότερα λάθη από τους Κασαμπαλή και Τσάμπερλεϊν διαμόρφωσαν τον 16-12. Ο Φοίνικας έμεινε στη θέση του οδηγού και πήρε το σετ 25-21.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και με τους Πρωτοψάλτη και Ράιτς πήγε ξανά στο +4 (12-8). Με εκατέρωθεν λάθη στο σέρβις φτάσαμε στο 15-11. Η Κηφισιά «πάτησε γκάζι» και στηριζόμενη στην καλή άμυνα και στον Ζουπάνη ισοφάρισε 15-15. Το μπλοκ του Φοίνικα υψώθηκε στο φιλέ και ο Φοίνικας ανέκτησε το προβάδισμα 17-15 αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να πάρει τάιμ άουτ.

Με το σκορ στο 19-18 ο επόπτης μετά από άμυνα της Κηφισιάς ο διαιτητής σφύριξε ότι η μπάλα βρήκε στην οροφή, απόφαση που ξεσήκωσε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Στην επόμενη φάση ο Ράντκε με άσο διαμόρφωσε το 21-18 δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του. Η Κηφισιά «πείσμωσε» και με μπλοκ του Μπάση μείωσε 21-20 με τον προπονητή του Φοίνικα να καλεί τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι με τον Παπαγγελόπουλο προηγήθηκαν 23-21, ενώ έφτασαν σε διπλό ματς μπολ 24-22 με τον Ράιτς. Ο Μπάσης με επίθεση σε πρώτο χρόνο κράτησε στο παιχνίδι την Κηφισιά 24-23, με τον Ράιτς να τελειώνει το παιχνίδι με επίθεση 25-23.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Βουδούρης. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Αρβανίτης, Χατζηβασιλείου. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.