Ολυμπιακός - Κηφισιά 3-0: Με... φόρα από τη νίκη επί του ΠΑΟ!(αποτελέσματα, βαθμολογία)

Από εκεί που σταμάτησε στο πρόσφατο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό συνέχισε την Κυριακή ο Ολυμπιακός, ο οποίος με εξαίρεση το τρίτο σετ επικράτησε κατά κράτος και της Κηφισιάς με 3-0.

Την πέμπτη διαδοχική νίκη του και έβδομη τη φετινή σεζόν, πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 3-0 (25-15, 25-16, 32-30) της Κηφισιάς στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 8η αγωνιστική, με την οποία άνοιξε η αυλαία του Β’ Γύρου του πρωταθλήματος.

Οι Πειραιώτες μετά τις δυο διαδοχικές νίκες κόντρα σε ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό, έδωσαν συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και τα θετικά αποτελέσματα φτάνοντας σε μια ακόμα επικράτηση χωρίς βαθμολογική απώλεια και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ στην αναμέτρηση με την Κηφισιά αναδείχθηκε ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς με 23 πόντους και ακολούθησε με 16 ο Νίκολα Μιγαΐλοβιτς. Επόμενη προγραμματισμένη αναμέτρηση κόντρα στο Φίλλιπο Βέροιας εκτός έδρας την προσεχή Τετάρτη (10/2, 18:00) στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volley League.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης με τη Κηφισιά κρατήθηκε ενός λεπτού στη σιγή, στη μνήμη των 21 αδικοχαμένων θυμάτων της «Θύρας 7».

Άνετα το προβάδισμα οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση προηγήθηκε νωρίς με 4-1, με την Κηφισιά να ισοφαρίζει στη συνέχεια στο 7-7. Σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν το πόδι στο «γκάζι» και σερί 6-0, διεύρυναν στο +6 το προβάδισμά τους. Με το Νίκολα Μιγαϊλοβιτς να οδηγεί στην επίθεση πετυχαίνοντας 8 πόντους στο 1ο σετ, με 5/10 επιθέσεις, 2 άσσους και 1 μπλοκ, τον Έγκλεσκαλνς να ακολουθεί με 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ) και τον Φρομ με 3 (3/6 επ.), ο Θρύλος έφτασε με σχετική άνεση στο 25-15, που του έδωσε το προβάδισμα.

Ακόμα πιο εύκολα στο 2-0!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε και το 2ο σετ, ο Ολυμπιακός ο οποίος ξέφυγε γρήγορα με ένα επιμέρους 11-2, βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση και του 2ου σετ. Η μεγάλη διαφορά που απέκτησαν οι Πειραιώτες έδωσε τη δυνατότητα στο Δημήτρη Καζάζη να ανοίξει το ροτέισον, δίνοντας χρόνο στους Εφραιμίδη, Χαραλαμπίδη, Ριζόπουλο, Στράτο, Νικολάκη και Τζιάβρα. Ο Θρύλος διατήρησε τον ίδιο υψηλό ρυθμό και τις διψήφιες διαφορές (14-4, 22-12) και κάπως έτσι ήρθε το 25-16 για το 2-0 στα σετ.

«Χαλάρωσε» προσωρινά αλλά δεν το πλήρωσε

Eκ διαμέτρου αντίθετη σε σχέση με τα δυο πρώτα, ήταν η εικόνα στο 3ο σετ, στην έναρξη του οποίου η Κηφισιά προηγήθηκε για πρώτη φορά φτάνοντας αρχικά στο 6-10. Με άσσο του Εφραιμίδη ο Ολυμπιακός μείωσε σε 9-10 και ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 3ο σετ στο 13-13 και προηγήθηκε με 14-13. Από εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο (14-14, 15-15, 16-16), μέχρι το 17-17, όταν ξέφυγαν με +2 οι γηπεδούχοι στο 17-19, γεγονός που ανάγκασε τον Δημήτρη Καζάζη να καλέσει το δεύτερο τάιμ άουτ.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 19-19 και η εικόνα με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ συνεχίστηκε μέχρι το 22-22. Στο σημείο αυτό ο Φρομ με άσσο έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (23-22) και ο Μιγαϊλοβιτς με φοβερή επίθεση το πρώτο ματς μπολ στο 24-22. Ωστόσο η Κηφισιά αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 24-24, δίνοντας παράταση στο σετ ενώ στη συνέχεια προηγήθηκε με 24-25.

Από το σερβίς του Κασαμπαλή που πέρασε άουτ, προέκυψε νέα ισοπαλία με τους φιλοξενούμενους να ανακτούν το προβάδισμα και να φτάνουν για δεύτερη φορά στο σετ μπολ (25-26). Τη λύση στο σημείο αυτό έδωσε ο Μιγαϊλοιβιτς που ισοφάρισε (26-26), αλλά το σερβρίς του Νικολάκη πέρασε άουτ και έτσι η Κηφισιά πήγε στο 26-27.

Ακολούθησε νέα ισοφάριση δια χειρός Μιγαϊλοβιτς (27-27) και η τρίτη ευκαιρία των φιλοξενούμενων να πάρουν το σετ στο 27-28, την οποία σπατάλησε ο Ζουπάνι στέλνοντας άουτ το σερβίς (28-28). Δυο φορές ο Έγκλεσκαλνς ισοφάρισε σε 29-29 και σε 30-30 πριν δώσει το δεύτερο ματς μπολ ο Μιγαϊλοβιτς με κερδισμένο μπλοκ άουτ στο 31-30 και με διπλό μπλοκ των Ανδρεάδη-Νικολάκη ο Θρύλος έφτασε στο 32-30, χάρη στο οποίο πανηγύρισε τη νίκη.

*** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 34 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Tα σετ: 25-15 (26’), 25-16, 25-16 (22’), 32-30 (38’)