Κηφισιά - Φίλιππος Βέροιας 0-3: Άνετο πέρασμα! (αποτελέσματα, βαθμολογία)

O Φίλιππος Βέροιας νίκησε εύκολα την Κηφισιά εκτός έδρας (0-3) - Ξεχώρισε ο Μπισέτ με 15 πόντους.

Με πρωτααέστρο τον Κώστα Προύσαλη που μοίρασε άριστα το παιχνίδι σε όλους τους συμπαίκτες του ο Φίλιππος Βέροιας εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες του Α.Ο.Π.Κηφισιάς και νίκησε με 3-0 σετ σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της Volley League. Eίναι η δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του Φιλίππου και το πρώτο τρίποντο στην ιστορία της κατηγορίας. Εξιαρετική εμφάνιση έκαναν οι Μπίσετ που αγωνίστηκε ακραίος, Γάτσης αλλά και το λίμπερο Αντώνης Μπουράκης. Θετικός και ο Γιώργος Τζιουμάκας.

Αντίθετα η Κηφισιά πλήρωσε ακριβά το φόρο της καραντίνας και από την ομάδα απουσιάσαν οι Αχιλλέας Μπάσης, o Φροίξος Κωτσάκης, ο Θανάσης Ζαρωτιάδης και ο Νίκος Μελλές. Βασικός κεντρικός στη θέση του Μπάση αγωνίστηκε ο Αντώνης Σπηλιώτης. Πιθανότατα ο Δημήτρης Νικολάκης πάσαρε για τελευταία φορά μετά 17 χρόνια συνεχούς παρουσίας καθώς αναμένεται να πάρει μεταγραφή. Ο Νίκος Ζουπάνη ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Φίλιππος ξεκίνησε καλύτερα καθώς η Κηφισιά έδειξε σαφώς επηρεασμένη από την περιπέτεια της με τον covid-19. Ο Εντουάρντο από τη θέση του σερβίς χάλασε την υποδοχή της Κηφισιάς, το μπλοκ ήταν αποτελεσματικό και η ομάδα της Βέροιας προηγήθηκε 7-2. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν ισχυρό μπλοκ και με τον Φέρελ να σταματά τον Σπυριούνη έφτασαν στο +6 (10-4). Η ομάδα της Ημαθίας αύξησε το προβάδισμα στηριζόμενη σε σερβίς και μπλοκ και έφτασε σε πολλαπλό σετ μπολ 24-11 κατακτώντας το τελικά με 25-12 με επίθεση του Φέρελ.

Η Κηφισιά αν και έδειξε να βρίσκει κάπως τα «πατήματα της» έμεινε πίσω στο σκορ με 7-4. Στην εξέλιξη του σετ ο Ζουπάνης με επίθεση έφερε την Κηφισιά σε απόσταση «αναπνοής» 8-7, όμως ο Γάτσης στη συνέχεια με άσο έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο +3 (13-10). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Εντουάρντο πήραν «αέρα» τεσσάρων πόντων 16-12. Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του σετ και με μπλοκ του Σπηλιώτη στον Μπίσετ μείωσε 23-21 αναγκάζοντας τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ άουτ. Μάλιστα ο Σπυριούνης με άσο έφερε την Κηφισιά στο -1 (23-22). Ο Τζιουμάκας με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε διπλό σετ μπολ στην ομάδα του, η οποία τελικά το κατέκτησε με 25-22 μετά από άσο του Μπίσετ.

Στο τρίτο σετ του αγώνα η Αθηναϊκή ομάδα ξεκίνησε δυνατά και με τους Σπυριούνη και Σπηλιώτη μπήκε σε «θέση οδηγού» 7-5. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» άμεσα και με τρεις συνεχόμενους πόντους από Τζιουμάκα και Μπίσετ πέρασαν μπροστά 9-8. Οι δύο ομάδες βρήκαν side out και χέρι- χέρι μέχρι 14-14. Ο Φίλιππος με μπλοκ πάνω στον Ζουπάνη πήρε προβάδισμα δύο πόντων 16-14 με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Το μπλοκ των φιλοξενούμενων συνέχισε να «πληγώνει» την Κηφισιά η οποία βρέθηκε στο -4 (18-14). Οι γηπεδούχοι «έμειναν από βενζίνη», καθώς είχαν κάνει μόλις μία προπόνηση μέσα στην εβδομάδα, δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον Φίλιππο, ο οποίος έφτασε σε πολλαπλά ματς μπολ 24-17 μετά από άουτ σερβίς του Τσάμπερλεν.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Γεωργιάδης Στ., Βαρατάσης, Γραμματεία: Παπασηφάκη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 4-8, 7-16, 9-21, 12-25

2ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 22-25

3ο σετ: 8-6, 14-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 7 άσσους, 35 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (12-25, 22-25, 19-25) σε 70'

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ζουπάνι 15 (12/28 επ., 3 άσσοι), Σπηλιώτης 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Τσαμπερλέιν 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Σπυριούνης 13 (12/21 επ., 1 άσσος, 48% υπ. - 19% άριστες), Παπαδόπουλος Π. 3 (3/14 επ., 58% υπ. - 31% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 55% υπ. - 9% άριστες), Παπαδόπουλος Γ.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπισετ 15 (12/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 45% υπ. - 27% άριστες), Προύσαλης, Γάτσης 13 (6/10 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Τζιουμάκας 11 (9/18 επ., 2 μπλοκ), Στουντζίνσκι 10 (6/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 20% άριστες), Φερέλ 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 88% υπ. - 53% άριστες), Γραμμενούδης, Βερβεσιώτης.

Ο ακραίος του Α.Ο.Π. Κηφισιάς Παναγιώτης Παπαδόπουλος είπε: «Η αλήθεια είναι ότι ψυχολογικά είμασταν απόλυτα προετοιμασμένοι για το παιχνίδι. Δυστυχώς σωματικά, αλλά και σε επίπεδο συνεργασιών που αναπτύσσονται μέσα από την προπόνηση δεν είμασταν στο επιθυμητό επίπεδο. Είπαμε να χρησιμοποιήσουμε το πρώτο σετ ώστε να «προπονηθούμε» και να βρούμε τον ρυθμό μας.

Στη συνέχεια ανεβάσαμε την απόδοσή μας και μάλιστα είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε το 2ο σετ. Δεν σταθήκαμε τυχεροί, σε ένα παιχνίδι που κάτω από αυτές τις συνθήκες χρειαζόμασταν και τύχη. Θέλω να ευχηθώ περαστικά στους συμπαίκτες μου και τους περιμένουμε το συντομότερο δυνατό κοντά μας δυνατούς και υγιείς. Όλη την εβδομάδα η διοίκηση έκανε κινήσεις υπέρ του δέοντος για να μας προστατέψει. Πραγματικά της το αναγνωρίζω καθώς όλοι μας νιώσαμε μεγάλη ασφάλεια και ενδιαφέρον. Δεν έγινε καμία βιαστική κίνηση κάτι που είναι ιδιαίτερα σημαντικό.

Από Δευτέρα, καλώς εχόντων των πραγμάτων θα συγκεντρωθούμε περισσότεροι στο γήπεδο, θα βάλουμε το κεφάλι κάτω και θα δουλέψουμε. Έχουμε μπροστά μας δύσκολο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ και θα δοκιμάσουμε τις δυνάμεις μας. Για ακόμα μία φορά αποδείχθηκε πόσο σημαντική είναι η προπόνηση και πόσο σημαντικό είναι οι αθλητές να βρίσκονται μέσα στο γήπεδο. Εύχομαι να μη χτυπηθεί καμία ομάδα από τον κορωνοϊό και να έχουμε την υγειά μας.

Όσον αφορά στην ένταση που υπήρχε στο παιχνίδι σήμερα την θεωρώ φυσιολογική.Η ένταση μένει μέσα στο γήπεδο και σίγουρα δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα με τους παίκτες του Φίλιππου. Τέλος κάνω έκκληση να ξεκινήσουν το συντομότερο δυνατό προπονήσεις και οι αθλητές που αγωνίζονται σε μικρότερες κατηγορίες, πάντα με τα προβλεπόμενα μέτρα προστασίας. Οι αθλητές πρέπει να ξεφύγουν από τον «βάλτο» της καραντίνας».

Ο προπονητής του Φιλίππου Βέροιας Σωκράτης Τζιουμάκας είπε: «Ήταν η καλύτερη φετινή μας εμφάνιση και περάσαμε χωρίς καμία απώλεια από μία δύσκολη έδρα, στην οποία όλοι έχουν αφήσει κάποιο σετ ή βαθμούς. Είπαμε ότι για εμάς το πρωτάθλημα ξεκινά από την 5η αγωνιστική. Σε όλους τους τομείς είμασταν καλοί και θυμίσαμε την ομάδα της προετοιμασίας. Είναι μία σημαντική νίκη και συνεχίζουμε».

Αποτελέσματα, πρόγραμμα

Μίλων - Ο.Φ.Η. 3-0 (25-20, 25-21, 25-22)

Κηφισιά - Φίλιππος Βέροιας 0-3 (12-25, 22-25, 19-25)

8. ΟΦΗ 2-15 1

*Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός και Κηφισιά έχουν ένα αγώνα λιγότερο, Φοίνικας και ΠΑΟΚ δύο λιγότερους