Volley League Ανδρών: Περίπατος Ολυμπιακού με τον Μίλωνα(αποτελέσματα, βαθμολογία)

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-0 (25-20, 25-15, 25-15 ) του Μίλωνα στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» και πανηγύρισε την τέταρτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογία

Στην αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής της Volleyleague, η οποία μεταδόθηκε μέσω LiveStreaming από το ΟSFP TV, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε συγκεντρωμένος και πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, στο πρώτο εντός έδρας ματς, μετά τα δυο διαδοχικά που είχαν προηγηθεί σε Σύρο και Κρήτη.

Η προσοχή των «ερυθρολεύκων» στρέφεται στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ που θα διεξαχθεί την Κυριακή (31/1) στις 20:00 στην Πυλαία (ΕΡΤ3) για την 6η αγωνιστική της Volleyleague, ενώ θα ακολουθήσει την Πέμπτη (4/2) ο αγώνας με τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη (20:00, ΕΡΤ3) για την 7η αγωνιστική.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 4-1, με τον Μίλωνα να αντιδράει και να μειώνει σε 5-4. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν και με ένα 4-0 σερί που προήλθε από επίθεση και άσσο του Φρομ, μπλοκ του Όκολιτς και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μιγιαΐλοβιτς διεύρυναν τη διαφορά στο +5 φτάνοντας στο 9-4.

Στο σημείο αυτό οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν εκ νέου και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 9-9, γεγονός που ανάγκασε τον Δημήτρη Καζάζη να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Το σερί του Μίλωνα σταμάτησε ο Όκολιτς που πρώτο χρόνο έδωσε ξανά το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (10-9).

Δαλέζιος: «Πρόεδροι ομοσπονδιών με προσωπικά συμφέροντα»

Ο Μίλωνας ισοφάρισε ξανά σε 10-10, όμως ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς έδωσε τη λύση στο σημείο αυτό και με τρεις διαδοχικές επιθέσεις διαμόρφωσε το 13-10, ενώ ο Στιβαχτής με καλό σερβίς χάλασε την υποδοχή του Μίλωνα σημειώνοντας το 14-10.

Από επίθεση των φιλοξενούμενων που κατέληξε άουτ, το σερί του Ολυμπιακού μαζί με τη διαφορά έφτασε στο 5-0 για το 15-10, που μαρτυρούσε ότι οι Πειραιώτες είχαν επιβάλει το παιχνίδι τους. Mε πρώτο χρόνο ο Όκολιτς έγραψε στη συνέχεια το 18-14, ο Ανδρεάδης απάντησε με τον ίδιο τρόπο μειώνοντας σε 18-15, αλλά ο Φρομ με δυο διαδοχικούς πόντους και άσσο πέτυχε το 20-15.

Ακολούθησε το 22-17 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Έγκλεσκλανς και το πρώτο σετ μπολ στο 24-18 με τον πρώτο χρόνο του Βουλκίδη. Ο Μίλωνας μείωσε σε 24-20, αλλά με σερβίς του Μάζιαρζ στο φιλέ διαμορφώθηκε το 25-20, με το οποίο ο Θρύλος προηγήθηκε 1-0 στα σετ.

Πάτησε γκάζι και 2-0!

Στην έναρξη του 2ου σετ, οι δυο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ μέχρι το 6-6, με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα 3-0 σερί στο σημείο αυτό και να ξεφεύγει με 9-6. Τη διαφορά του +3 διατήρησε ο Βουλκίδης στο 10-7 και την αύξησε ο Μιγιαΐλοβιτς με άσσο πετυχαίνοντας το 11-7.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο 12-10, αλλά ο Ολυμπιακός επανήλθε στο +4 για το 14-10 και συνέχισε να διατηρεί τον απόλυτο έλεγχο και το προβάδισμα με διαφορές ασφαλείας, φτάνοντας στο 16-11 με νέο άσσο του Κρίστιαν Φρομ και στο 17-11 με πρώτο χρόνο του Όκολιτς.

Με τρεις διαδοχικούς άσσους του Κρίστιαν Φρομ, το σκορ διαμορφώθηκε στο 21-11 και η εξέλιξη του 2ου σετ, είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. O Θρύλος έφτασε με άνεση στο 25-15 και έκανε το 2-0 στα σετ, βάζοντας στέρεες βάσεις για την καθαρή νίκη.

Έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση!

Ισορροπημένο στο ξεκίνημα ήταν το 3ο σετ, αφού οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 7-7, σημείο στο οποίο ξέφυγαν για πρώτη φορά με +2 οι φιλοξενούμενοι (7-9). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε άμεσα με τους Έγκλεσκαλνς, Μιγιαΐλοβιτς και ανέκτησε το προβάδισμα ύστερα από επίθεση άουτ του Χανδρινού.

Με κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Έγκλεσκαλνς διεύρυνε στο 4-0 το σερί των Πειραιωτών, οι οποίοι από το -2, βρέθηκαν άμεσα στο +2 (11-9) στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Σάκης Ψάρρας. Η εξέλιξη του σετ, βρήκε τους Πειραιώτες να διευρύνουν τη διαφορά και να φτάνουν με χαρακτηριστική άνεση στο 25-15 και την τελική επικράτηση με 3-0 σετ.

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 41 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 30 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Tα σετ: 3-0 σε 1.10. 25-20 (24’), 25-15 (21’), 25-15 (25’)