Euro 2020: Η Ιταλία και τα αήττητα σερί

Η Ιταλία διεύρυνε το αήττητο σερί της στους 31 αγώνες, μετά την νίκη-πρόκριση κόντρα στην Αυστρία με 2-1 για την φάση των «16» του Euro 2020.

Αν και χρειάστηκε την παράταση στη φάση των «16» του Euro 2020, απέναντι στην Αυστρία, η Ιταλία ήταν ασυγκράτητη μετά το 90λεπτο, αρπάζοντας την πρόκριση με 2-1.

Μαζί με το «εισιτήριο» για την οκτάδα, πάντως, οι «Ατζούρι» σημείωσαν και νέο ρεκόρ, καθώς διεύρυναν στους 31 αγώνες το αήττητο σερί τους. Ωστόσο, είδαν την εστία τους να παραβιάζεται και να δέχονται γκολ, μετά από 11 διαδοχικές αναμετρήσεις.

Η τελευταία ήττα της Ιταλίας σημειώθηκε στις 10 Σεπτεμβρίου 2018, στη φάση των ομίλων του UEFA Nations League, απέναντι στην Πορτογαλία.

Οι τέσσερις φορές Παγκόσμιοι Πρωταθλητές «έσπασαν» το προηγούμενο εθνικό ρεκόρ, το οποίο είχε επιτευχθεί τη δεκαετία του 1930 (1935-1939), όταν είχαν μείνει αήττητοι για 30 αγώνες.