Καίγεται η Στεάουα!

Για τα πλέι οφ της Ρουμανίας, η Στεάουα που καίγεται για νίκη υποδέχεται την ποιοτική Κραϊόβα.

Άσχημα έκλεισε την κανονική περίοδο η Στεάουα, ανάλογα άνοιξε και την αυλαία των πλέι οφ με ισοπαλία στο Μποτοσάνι. Τέσσερα ματς δίχως νίκη για την πάλαι ποτέ κραταιά ομάδα από το Βουκουρέστι που έχει φθάσει στην τέταρτη θέση, ξεσηκώνοντας διαμαρτυρίες από τους απαιτητικούς οπαδούς της και φέρνοντας στα όρια νευρικής κρίσης τον ιδιόρρυθμο πρόεδρο Τζίτζι Μπεκάλι που απειλεί πως θα πάρει κεφάλια.

Η Κραίόβα σε ολόκληρη την κανονική περίοδο κυνηγούσε την Κλουζ, το ίδιο κάνει και στα πλέι οφ, καθώς φαίνεται να είναι η πιο αξιόπιστη από τις διεκδικήτριες του τίτλου. Κόντρα στην Γκαζ Μετάν είχε την υπεροχή αλλά δε μπόρεσε να κλειδώσει νωρίς την νίκη και αγχώθηκε ως το φινάλε (1-0). Οι «φοιτητές» καλούνται να βρουν λύσεις για την αμυντική δυσλειτουργία. Σε γκολ-γκολ εξελίχθηκαν τα τέσσερα από τα πέντε πιο πρόσφατα ματς. Με την πλάτη στον τοίχο η Στεάουα θα πάρειν την νίκη διπλασιάζοντας το ποντάρισμά μας !