«Σεφτές» για την Ρόζενμποργκ!

Για το πρωτάθλημα της Νορβηγίας, η Ρόζενμποργκ υποδέχεται την Βίκινγκ. Η πρόταση για το στοίχημα της ημέρας

Η Ρόζενμποργκ δεν είχε εύκολη αποστολή στην πρεμιέρα στο Όσλο, αλλά με καλή εμφάνιση πήρε τον μίνιμουμ στόχο της ισοπαλίας κόντρα στην Βαλερένγκα (1-1).Θα μπορούσε ακόμα και να κερδίσει η ομάδα από το Ρόζενμποργκ βάση ευκαιριών, αν και έβγαλε αδυναμίες στα μετόπισθεν. Τώρα στοχεύει αποκλειστικά στην πρώτη νίκη στη σεζόν κόντρα στην Βίκινγκ για να μην απομακρυνθεί από νωρίς ο ανταγωνισμός. Ο πολύπειρος προπονητής Άγκε Χρέιντε έβαλε μια τάξη πέρσι στα μισά της περιόδου και πήρε το χρίσμα για να δουλέψει αυτήν την φορά από την αρχή με τους μαυρόασπρους. Αυτός εισηγήθηκε τις αλλαγές στο έμψυχο δυναμικό.

Η Βίκινγκ ήταν εξαιρετική στην πρεμιέρα με την Μπραν, όπου έκανε πολύ καλή εμφάνιση, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, απειλήθηκε λίγο στην άμυνα και έφθασε εύκολα και δίκαια στην νίκη. Με υψηλό ηθικό καλείται να δώσει συνέχεια στην πιο δύσκολη και απαιτητική αποστολή που ακολουθεί κόντρα στην Ρόζενμποργκ. Έγιναν λίγες και καλές κινήσεις σε ότι αφορά την ενίσχυση του ρόστερ. Δυο-τρεις θέσεις όπου αποχώρησαν βασικά στελέχη καλύφθηκαν και με το παραπάνω. Θεωρητικά υπάρχει προοπτική για πετυχημένη πορεία και στη φετινή περίοδο. Δύσκολα θα μείνει δίχως νίκη και στο δεύτερο ματς η Ρόζενμποργκ. Άσος ακόμα και από ημίχρονο !