Το κίνητρο της Ομόνοιας!

Για τα πλέι οφ στο πρωτάθλημα Κύπρου, η Ομόνοια υποδέχεται την ΑΕΚ Λάρνακας. Η πρόταση για το στοίχημα της ημέρας

Η Ομόνοια συνήλθε άμεσα από το σοκ του αποκλεισμού στο κύπελλο από τον ΑΠΟΕΛ και με το μεγάλο διπλό στην Λεμεσό επί της ΑΕΛ (0-2) έδειξε πως διαθέτει την αύρα του πρωταθλητή. Πήρε απόσταση από την δεύτερη θέση, θέλει να δώσει συνέχεια στο θεωρητικά βατό ματς με την ΑΕΚ στο ΓΣΠ. Οκτώ νίκες και δύο ισοπαλίες στα δέκα πιο πρόσφατα ματς ο έξοχος απολογισμός για την ομάδα της Λευκωσίας. Μακράν η καλύτερη άμυνα στην Λίγκα. Μόνο ένα γκολ παθητικό στα επτά πιο πρόσφατα ματς.

Η ΑΕΚ ήταν ανταγωνιστική κόντρα στον Απόλλωνα αλλά στις λεπτομέρειες φάνηκε η ποιοτική ανωτερότητα των φιλοξενούμενων. Το θέμα με τους πρασινοκίτρινους είναι πως έχουν ξεμείνει από βαθμολογικό κίνητρο. Επί μήνες πορεύονται στην πέμπτη θέση, την οποία δύσκολα θα αποχωριστούν μέχρι το φινάλε της περιόδου. Οι εκτός έδρας επιδόσεις εξακολουθούν να προβληματίζουν, αφού η ομάδα της Λάρνακας έχει κερδίσει μόνο μία από τις επτά πιο πρόσφατες αποστολές. Η διαφορά ποιότητας και κινήτρου μας ωθεί στον άσο, ακόμα και από ημίχρονο !