Καίγεται η ΑΪΚ !

Για το πρωτάθλημα της Σουηδίας, η ΑΪΚ υποδέχεται τη Σίριους.

Η κάκιστη φόρμα της ΑΪΚ επιβεβαιώθηκε και στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Χέλσινγκμποργκ (0-2). Κόντρα σε αντίπαλο μικρής δυναμικής, η ομάδα από τη Στοκχόλμη περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και έμεινε για τέταρτο ματς μακριά από τη νίκη. Ούτε η έδρα αποτελεί πλέον θετικό σημείο αναφοράς, αφού οι κιτρινόμαυροι δεν έχουν κερδίσει σε τρία ματς που έδωσαν μέχρι στιγμής στη Ζόλνα στη φετινή περίοδο. Ο επί χρόνια προπονητής της ΑΪΚ, Ρίκαρντ Νόρλινγκ βρίσκεται σε δυσχερή θέση.

Η Σίριους έδωσε ένα ακόμα κρας τεστ σχετικά με την ποιότητα και την δυναμική που αναπτύσσει στη φετινή περίοδο. Κόντρα στην Χάμαρμπι που καιγόταν για νίκη ώστε να ανακάμψει, η ομάδα από την Ουψάλα αρίστευσε στο τακτικό σκέλος του ματς στη Στοκχόλμη και πήρε δίκαια την ισοπαλία (0-0). Αήττητη στα έξι πιο πρόσφατα ματς, δεν έχει ηττηθεί σε κάποια από τις τρεις εξόδους της. Κόντρα στη Χάμαρμπι, κράτησε καθαρή εστία έπειτα από τέσσερα ματς. Καλή ομάδα η Σίριους, αλλά εδώ θα μετρήσει το κίνητρο, η έδρα και η φανέλα. Άσος !