ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 22-26: Πέρασε σαν σίφουνας από τη Νεάπολη (highlights)

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ στο Κλειστό Γυμναστήριο Νεάπολης με 26-22 και έφτασε τις επτά νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.

Το αήττητο σερί της διεύρυνε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού στη φετινή Handball Premier καθώς πέρασε από την έδρα του ΠΑΟΚ με 26-22 στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής.

ΠΑΟΚ για διαιτησία: «Σφύριζαν 70-30 υπέρ του Ολυμπιακού!»

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το πάνω χέρι καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τους «ασπρόμαυρους». Στο πρώτο ημίχρονο η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων ήταν στα τέσσερα γκολ (9-5), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 11-9.

Στην επανάληψη οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με το πόδι στο γκάζι και ξέφυγαν και πάλι, με τη διαφορά να φτάνει στο +6 (10-16). Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα σερί 3-0 μείωσαν προς στιγμήν, ωστόσο οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν πτοήθηκαν και με όπλο τους την άμυνα και την ευστοχία κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση της νίκης.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Λέμος και ο Μάλλιος με επτά γκολ αντίστοιχα. Από πλευράς ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Κωστακίδης με οκτώ τέρματα, ενώ άτυχος στάθηκε ο Πετρίδης που αποχώρησε τραυματίας από την αναμέτρηση. Να σημειωθεί πως πριν το παιχνίδι είχε βραβευτεί για τα 1.000 γκολ που σημείωσε με τη φανέλα του «δικέφαλου».

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 22-26

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-3, 4-5, 5-9, 7-10, 9-11 (ημ.), 10-13, 10-16, 13-16, 15-19, 19-23, 22-26.

ΠΑΟΚ: Κεσίδης 3, Π. Κωστακίδης 8, Παλάσκας 4, Μπαλτατζής, Παπαβασίλης 1, Κοκώνης 1, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Τσαναξίδης, Ελευθεριάδης, Θ. Κωστακίδης, Λοΐζος, Μαστορογιαννης 3, Κυπραίος 1, Κριούτσκοφ, Τσέγιοβιτς.

Ολυμπιακός: Σπίκιτς, Μπογκούνοβιτς, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 8, Μούγιτς, Μάλλιος 7, Τερλέτσκι, Κανδύλας, Σανίκης 2, Μπάγιος, Δεληχρήστος, Λιάπης 3, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης.