Ολυμπιακός-ΑΕΚ 23-13: Κυπελλούχοι Ελλάδας οι «ερυθρόλευκοι»

Το Κύπελλο Ελλάδας κατέκτησε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού που επικράτησε της ΑΕΚ στην Πάτρα με 23-13.

Κυπελλούχος Ελλάδας στο Χάντμπολ στέφθηκε ο Ολυμπιακός που νίκησε στην Πάτρα την ΑΕΚ με 23-13. Αυτό ήταν το τρίτο τρόπαιο στην ιστορία των Πειραιωτών που πανηγύρισαν το δεύτερο συνεχόμενο Κύπελλο παίρνοντας έτσι τη ρεβάνς για την ήττα στο πρωτάθλημα.

Οι Πειραιώτες από το ξεκίνημα του αγώνα έδειξαν τις ορέξεις τους και βρέθηκαν στο συν 2 λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου. Η συνέχεια βρήκε τους «ερυθρόλευκους» στο συν 4 (8-4) χάρη στα γκολ των Λιάπη και Τζηρά ο οποίος σημείωσε δέκα συνολικά τέρματα. Έξι λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου οι τυπικά γηπεδούχοι ξέφυγαν με 10-5.

Οι «κιτρινόμαυροι» το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 12-8 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη η Ένωση έδειξε σημάδια αντίδρασης και κατέβασε τη διαφορά στο 13-10 με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Γιάκομπσεν. Οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα όμως δεν πτοήθηκαν και με τα γκολ των Τζηρά και Ρέινα ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 16-11.

Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο τερματοφύλακας των Κυπελλούχων, Κωνσταντίνος Τσιλιμπάρης που κράτησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα πριν αποβληθεί από τους διαιτητές για προκλητική χειρονομία έπειτα από την επέμβαση που σημείωσε.

Στο τελευταίο τέταρτο του τελικού ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός κατακτώντας έτσι το Κύπελλο που συνεχίζει τη νικηφόρα πορεία του η οποία ξεκίνησε τη περσινή χρονιά με τη κατάκτηση του νταμπλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ - ΑΕΚ 23-13

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-2, 5-3, 7-4, 10-6, 12-8 (ημχ), 13-9, 16-11, 17-12, 18-13, 20-13

Ολυμπιακός (Ζαραβίνας): Κρητικός, Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 2, Κανδύλας, Σανίκης 3, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης, Τσίλης 2.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Νικολαϊδης, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος 1, Γιάκομπσεν 4, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής, Μυλωνάς 1, Νταρσουλάντ, Αργυρού, Παλεβίτσιους, Βραζάλιτσα.

Διαιτητές: Κατσίκης – Μιχαηλίδης: Δίλεπτα: 8-5. Πέναλτι: 4/4 – 3/3