«Παρέλαση» Ολυμπιακού και στη Βέροια, 26-16 τον τοπικό Φίλιππο

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε ο νταμπλούχος Ολυμπιακός το «καυτό» του 24ωρο στο χάντμπολ, αφού μετά τη νίκη - πρόκριση επί του Κιλκίς για το κύπελλο, επιβλήθηκε και του Φιλίππου Βέροιας εκτός έδρας με 26-16.

Οι «ερυθρόλευκοι» που έδωσαν δύο αγώνες σε λιγότερο από 24 ώρες πήραν μια ακόμα εύκολη νίκη για το πρωτάθλημα της Handball Premier και πλέον ετοιμάζονται για τον αγώνα με τον Νηρέα της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 19/12 στο Αθλητικό Κέντρο Δαϊς.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου 10λεπτου, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με σκορ 4-4, όμως η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στον Ολυμπιακό, ο οποίος με ένα σερί 4-0 προηγήθηκε με 4-8 στο 20:49. Από δυο διαδοχικά τέρματα του Λέμος προήλθε το 7-11 στο 27:36 για να κλείσει το ημίχρονο με 9-12 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα επιμέρους 4-0 σερί διεύρυνε το προβάδισμά του, μετατρέποντας το 9-13 σε 10-17.

Οι Πειραιώτες διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και τη διαφορά σε επίπεδα… ασφαλείας (12-19, 13-20, 14-22) στα λεπτά που ακολούθησαν και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στην επικράτηση με 16-26, με τον Δεληχρήστο να διαμορφώνει το τελικό σκορ, ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Ζαραβίνας ανέφερε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών και τη σοβαρότητα που έδειξαν. Θέλουμε να κλείσουμε τη χρονιά με τον ίδιο τρόπο στα δυο παιχνίδια που απομένουν και από όλα τα ματς είτε εύκολα είτε δύσκολα να βελτιωνόμαστε και να κερδίζουμε πράγματα».