Σαρωτικός ο Oλυμπιακός παρέσυρε τον ΓΑΣ Kιλκίς (32-14)

Το πρώτο εντός έδρας ματς του Ολυμπιακού στην σεζόν ήταν νικηφόρο όπως και τα δύο προηγούμενα με την ομάδα του Νίκου Γραμματικού στο εναρκτήριο ματς της 2ης αγωνιστικής της Ηandball Premier να συντρίβει το ΓΑΣ Kιλκίς 32-14

Σκληρό μάθημα για τη διαφορά κατηγοριών πήρε το ΓΑΣ Kιλκίς.

Η επανακάμψασα στα «σαλόνια» του εγχώριου χάντμπολ ομάδα, που προερχόταν από ισοπαλία εντός έδρας με τον Διομήδη, συνετρίβη στην Ηλιούπολη με 32-14 από τον Ολυμπιακό στο εναρκτήριο ματς της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας αναμέτρηση των Κυπελλούχων (και πρόσφατων κατόχων του Σούπερ Καπ) που έχουν κερδίσει και τις τρεις ως τώρα στην σεζόν

Εντυπωσιακό στοιχείο από την εύκολη αναμέτρηση των Πειραιωτών είναι ότι στο δεύτερο ημίχρονο δέχτηκαν μόνο 6 γκολ (τα δύο στο φινάλε του αγώνα όταν όλα είχαν κριθεί) ενώ σκόραραν 17 φορές.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το πρώτο πεντάλεπτο πήραν μπρος επιθετικά και το 1-1, μετατράπηκε σε 5-1.

Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε ως το 22’ με τους παίκτες του Νίκου Γραμματικού με ένα νέο μικρό σερί, να κλείνουν το ημίχρονο στο +7 (15-8).

Στην επανάληψη οι Πειραιώτες παίζοντας συντηρητικά στο πρώτο δεκάλεπτο κράτησαν σε αυτά τα επίπεδα την διαφορά, αλλά στο 40’ το 19-11 έγινε 25-11 στο 46’ και 28-12 στο 53’ για να φτάσουν έτσι στην επικράτηση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ 32-14

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-1, 7-2, 11-4, 13-6, 15-8 (ημ.), 17-10, 19-11, 24-11, 25-12, 30-12, 32-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 3, Βίντα 1, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής 3, Τσιγαρίδας 2, Πασσιάς 3, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 2, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 4

ΓΑΣ Κιλκίς (Νίκος Γεωργιάδης): Μποροντάι, Ραντόγιτσιτς, Μήγγας 2, Στ. Φαχουρίδης 1, Ελευθεριάδης 1, Γιαννακίδης, Δημάκης 3, Βαφειάδης, Σιγγιρίδης 2, Καρβουνίδης, Αρ. Φαχουρίδης 2, Μπέρεζνι 3, Γιαννακόπουλος, Γιαβασίδης, Λασκαρούδης, Ταραμονλής