Βέλγιο - Ελλάδα 24-26: «Διπλό» πρωτιάς και πρόκρισης με ήρωα τον Μπουκοβίνα! (highlights)

Με τον τερματοφύλακα της Πέτρο Μπουκοβίνα να πραγματοποιεί μεγαλειώδη εμφάνιση με 19 αποκρούσεις (μεταξύ των οποίων τρία πέναλτι!) και δύο γκολ η Εθνική Ανδρών επικράτησε του Βελγίου, εκτός έδρας, 26-24 και είναι επικεφαλής του προκριματικού γκρουπ κάνοντας μεγάλο βήμα πρόκρισης στο Εuro 2024

Ολοζώντανη είναι η προοπτική πρόκρισης της εθνικής ανδρών στο Euro 2024 μετά την εκτός έδρας επικράτηση επί του Βελγίου με 26-24 για την 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου της προκριματικής φάσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2024.

Νευρικά άρχισαν και οι δυο ομάδες τον αγώνα, όμως η Ελλάδα μετά το πρώτο πεντάλεπτο, με δύο γκολ από τον Πασσιά και άλλα τόσα από τον Λιάπη προηγήθηκε 5-1 με τη συμπλήρωση του 10ου λεπτού.

Με τον Ντε Μπέουλε να σημειώνει διαδοχικά γκολ το Βέλγιο μείωσε σε 6-5 (15') και 7-6 (18'), με τον παίκτη σε εκείνο το σημείο να έχει πέντε γκολ σε ισάριθμα σουτ!

Μετά το 20ό λεπτό η εθνική ομάδα κρατούσε σταθερά το ελάχιστο προβάδισμα και σε δύο περιπτώσεις έφθασε στο +2.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο 2ο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 4-1 ισοφάρισαν 14-14 (36') ενώ προηγήθηκαν με το 7ο γκολ του Ντε Μπέουλε 16-15 και με τον Γκλοριέ 17-15 (38').

Όμως η αντίδραση της εθνικής ομάδας ήρθε άμεσα: Με διαδοχικά γκολ οι Τόσκας, Λιάπης, Παπαβασίλης και Μπόσκος έδωσε νέο προβάδισμα με 19-17 (43').

Οι Λιάπης και Μπόσκος διατήρησαν το +2 (20-18) στο 46', όμως οι γηπεδούχοι έφθασαν σε νέα ισοφάριση, με τον Μπράουν να κάνει το 22-22 (51:10) και να προσπερνούν 23-22 με τον Κεντζιόρα (52:23).

Η μάχη κορυφώθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο, με τον Κανδύλα να ισοφαρίζει σε 24-24, όμως μέσα σε 17 δευτερόλεπτα οι Λιάπης και Κανδύλας χρεώθηκαν με δίλεπτη ποινή (55:57).

Δίλεπτη ποινή δόθηκε και στον Ομς (56:63), με τον Παπαβασίλη να κάνει το 25-24 (57:19) και τον Μάλλιο να σφραγίζει τη νίκη, με το 26-24 στα 59:46

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-5, 5-6, 7-7, 8-9, 10-13 (ημ.), 13-14, 17-16, 18-19, 20-22, 24-24, 24-26.

Bέλγιο (Σίλα): Χάντζιτς 2, Κότερς 1, Μπράουν, Μπογιόν, Κόλμαν, Βανκόσεν 1, Κετζιόρα 1, Ομς, Γκλοριέ, Ντε Μπέουλε 5, Σπόρεν, Κάντελ 1, Ντελπίρ, Λέτενς, Βανχόβε.

Ελλάδα (Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Μπάγιος, Μπόσκος, Λιάπης 2, Μυλωνάς, Μάλλιος 1, Μιχαηλίδης, Πασσιάς 3, Τόσκας 1, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου, Αραμπατζής 1, Σάββας 2, Μπουκοβίνας 1, Παπαντωνόπουλος.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ολλανδία πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί της Κροατίας με 32-27 (ημ. 15-13) στο Αϊντχόφεν, φθάνοντας στη 2η νίκη της. Η Ολλανδία στο 2ο ημίχρονο δημιούργησε διαφορά επτά γκολ (21-14, 23-16), υποχρεώνοντας την Κροατία στην πρώτη της ήττα.

1. Βέλγιο 0 (75-81)

Στην τελική φάση προκρίνονται απευθείας οι δύο πρώτες ομάδες και οι τέσσερις καλύτεροι 3οι όλων των ομίλων, χωρίς να υπολογίζονται τα αποτελέσματα με τους 4ους