Ολυμπιακός - Βάκερ Τουν 19-24: Ευρωπαϊκός αποκλεισμός με δεύτερη ήττα...

Ο Ολυμπιακός μετά την ήττα στην Ελβετία (24-22) έχασε και στην Ηλιούπολη από την Βάκερ Τουν (19-24) κι αποκλείστηκε από την συνέχεια του ΕΗF European Cup στην φάση των «32»

Με δύο ήττες ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό ταξίδι του Ολυμπιακού στην φάση των «32» του ΕΗF European Cup

Το -2 του πρώτου αγώνα (24-22) όχι μόνο δεν καλύφθηκε, αλλά ο Ολυμπιακός ηττήθηκε και στην Ηλιούπολη από την Βάκερ Τουν με 24-19 αποχαιρετώντας τον θεσμό.

Κορυφαίος των Ελβετών, όπως και στο πρώτο ματς ο γκολκίπερ Βίνκλερ.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 8-8 αφού οι δύο τερματοφύλακες απέκρουσαν πέναλτι (ένα ο Κοτανίδης, ενώ δύο, του Βέμπερ, ο αντίπαλος κίπερ) με τον Ολυμπιακό να περνά για πρώτη φορά μπροστά στο 27’ με τον Πασσιά (8-7).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί 10-8 ισοφαρίζοντας τη διαφορά του πρώτου αγώνα, αλλά όχι και να πάρει σκορ πρόκρισης και στο 49’ βρέθηκε πίσω με 16-15.

Ακολούθως ο Βίνκλερ κατέβασε ρολά κι υπό την πίεση του χρόνου η Βάκερ εκμεταλλεύθηκε την βιασύνη των πρωταθλητών Ελλάδος βρίσκοντας ανοιχτό γήπεδο κι αυξάνοντας την διαφορά στη δεύτερη νίκη της.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΒΑΚΕΡ

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 4-4, 6-6, 6-7, 8-8 (ημ.), 10-9, 12-12, 14-14, 15-17, 17-20, 19-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 2, Νιόκας 3, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας, Μπάγιος 3, Δομπρής, Βέμπερ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 1, Λιόλιος, Σιαβούλιτσα 4, Οστρούτσκο 2, Γκραντιάν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

ΒΑΚΕΡ ΤΟΥΝ: Βίνκλερ, φον Ντεσβάντεν 5, Λίντερ 4, Φέλντερ 1, Ντάλερ, Σόργκεν 3, Ρόμερ 1, Λούθι, Ντανμέγιερ 2, Γκινέτ

Διαιτητές: Βέσοβιτς, Μίτροβιτς, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 1/3 - 2/3