ΑΕΚ - Ολυμπιακός 25-22: Νικηφόρο ξεκίνημα για τους «κιτρινόμαυρους»

Η ΑΕΚ επικράτησε του Ολυμπιακού στο «Γ. Κασιμάτης» με 25-22 για την πρώτη αγωνιστική της Handball Premier.

Σε ένα παιχνίδι ευρωπαϊκού επιπέδου που οι άμυνες και οι τερματοφύλακες είχαν τον πρώτο λόγο, η ΑΕΚ είχε σε καταπληκτική ημέρα τον Κροάτη αριστερό ίντερ Στίπε Μαντάλινιτς, ο οποίος σκόραρε 9 φορές και τον Λευκορώσο τερματοφύλακα Ιβάν Μάτσκεβιτς που πραγματοποίησε 15 επεμβάσεις.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Αυστριακός δεξιός εξτρέμ Βέμπερ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπάουερ βοήθησε κάτω από τα δοκάρια με 8 επεμβάσεις (οι δύο σε πέναλτι των Κεδέρη και Μαντάλινιτς).

Σταθερό προβάδισμα της ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 4-2 (8’), έχοντας λύσεις από τους Μαντάλινιτς και Γιούκιτς στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 4-4 (9’) με τους Κανδύλα και Βέμπερ με την ΑΕΚ να απαντάει με σερί 3-0 και τους Μαντάλινιτς, Αραμπατζή, Γιούκιτς για το 7-4 στο 11’. Η Ένωση διατήρησε το +3 με τον Μαντάλινιτς για το 8-5 στο 15’ και το 9-6 στο 16’. Ο Μοντόρο μείωσε σε 9-7, ο Παπαδιονυσίου έκανε το 10-7 (18’), ο Παπαδόπουλος μείωσε με πέναλτι για το 10-8, αλλά ο Τσιτόμπι επανέφερε τη διαφορά στο +3 (11-8) στο 21’. Ο Ολυμπιακός μείωσε μετά από ώρα στο γκολ (11-10) στο 28’ με πέναλτι του Παπαδόπουλου και γκολ του Παπαβασίλη από ασίστ του Δομπρή. Στη συνέχεια ο Λευκορώσος τερματοφύλακας της ΑΕΚ Μάτσκεβιτς πραγματοποίησε κάποιες πολύ καλές επεμβάσεις. Ακολούθησε το τέρμα του Γιούκιτς (12-10) στο 29’ με την Ένωση να σκοράρει μετά από 8 λεπτά. Ο Βέμπερ με ωραία εκτέλεση μείωσε σε 12-11 για να κλείσει το ημίχρονο 13-11 με τέρμα του Κεδέρη στην κλειστή γωνία του Μπάουερ, ο οποίος πήρε τη θέση του Κοτανίδη στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.

Διαφορά στο +6 και μερική επιστροφή Ολυμπιακού

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Ολυμπιακό να μειώνει 13-12 με τον Γκρατζάν και την ΑΕΚ να απαντάει με σερί 4-0 και να φτάνει για πρώτη φορά στο +5 (17-12) στο 37’, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε με παίκτη λιγότερο λόγω δίλεπτης του Τικ. Ο Κεδέρης με πέναλτι, ο Παπαδιονυσίου με αιφνιδιασμό και δύο καταπληκτικές εκτελέσεις του Μαντάλινιτς έδωσαν το σημαντικό προβάδισμα στην ΑΕΚ, ενώ στο 16-12 ο Μάτσκεβιτς είχε σταματήσει εντυπωσιακά το σουτ του Παπαδόπουλου από θέση εξτρέμ. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν με τον Δομπρή σε 17-13 (40’) σημειώνοντας το πρώτο τους γκολ μετά από 9 λεπτά. Η ΑΕΚ διατήρησε το +5 (18-13 στο 43’, 19-14 47’, 20-15 48’, 21-16 στο 50’), ενώ με τον Τσιτόμπι σε πλέι μέικερ και σκόρερ η διαφορά ανέβηκε στο +6 (22-16) στο 51’.

O τεχνικός του Ολυμπιακού Γιώργος Καρασαββίδης άλλαξε την άμυνα του σε 5-1 με τον Μιχαηλίδη στον «άσσο» και αυτό οδήγησε σε λάθη την Ένωση από τα οποία προήλθαν δύο αιφνιδιασμοί με τους Παπαβασίλη, Βέμπερ (22-18 στο 53’), ενώ στην συνέχεια η διαφορά έπεσε στα τρία γκολ (23-20 στο 55’) με τέρματα των Οστρούσκο και Βέμπερ. Η ΑΕΚ επανέφερε το +5 (25-20) με τους Γιούκιτς και Τσιτόμπι στο 56’ και ο Ολυμπιακός απάντησε με τους Οστρούσκο και Δομπρή για το 25-22 στο 59’, που ήταν και το τελικό σκορ, αφού ο Άρσιτς απέκρουσε το πέναλτι του Παπαδόπουλου σε νεκρό χρόνο.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-3, 9-6, 10-7, 11-9, 13-11 (ημχ.), 15-12, 17-13, 18-13, 21-16, 23-20, 25-22

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τικ, Ζίβκοβιτς, Γιούκιτς 4, Μαντάλινιτς 9, Νικολαϊδης, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι 3, Ρογκούλσκι 1, Λέμος 2, Κεδέρης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 4, Βέμπερ 5, Πασσιάς, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο 2, Γκρατζάν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 1/2-2/3.