Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: Νίκη της Εθνικής Νεανίδων επί της Ινδίας (2-1)

Η Εθνική ομάδα των Νεανίδων επιβλήθηκε 2-1 της Ινδίας για τις θέσεις 9-16 του 2ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Beach χάντμπολ και πλέον θα παίξει για τις θέσεις 9-12 με τον νικητή του αγώνα Πουέρτο Ρίκο- Ρουμανία.

Τη νίκη με 2-1 (27-12, 12-13, 6-2) πανηγύρισε η Εθνική ομάδα των Νεανίδων επί της Ινδίας για τις θέσεις 9-16 του 2ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Beach χάντμπολ «Ηράκλειο 2022» και πλέον θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-12 με τον νικητή του αγώνα Πουέρτο Ρίκο- Ρουμανία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ανώτερο στο πρώτο σετ, το οποίο κέρδισε εύκολα 27-12. Στο δεύτερο σετ τα πολλά λάθη στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στην Ινδία να διεκδικήσει το σετ και τελικά να το κατακτήσει με 13-12 με γκολ της Τακούρ με τη λήξη του χρόνου. Στα σουτ άουτ η Ελλάδα πιο έμπειρη και πιο ψύχραιμη επικράτησε με 6-2 με τις Μαλλέ, Μυλωνά και Πατσάνη να σκοράρουν για δύο πόντους έκαστη.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Μυλωνά με 13 πόντους.

ΕΛΛΑΔΑ – ΙΝΔΙΑ 2-1 (27-12, 12-13, 6-2)

Ελλάδα: Παπακώστα, Σπιρολάρι 4, Πατσάνη 8, Μανδαμαδιώτη, Κουκμίση 6, Μάλλε 8, Κούρτη 2, Μυλωνά 13, Καπρινιώτη 2, Σούσκα 2

Ινδία: Ανουπάμ, Θακούρ Κ. 9, Ματζουμντάρ, Σάρμα Τ. 9, Τσαουντχάρι, Θακούρ Α. 1, Χαβάν, Κουμάρι 8, Παρβίν, Σάρμα Β.

Διαιτητές: Μπεν Σαλάχ, Ντρίσσι – Αποβολές: 0-0

Κούρτη Σωτηρία (αθλήτρια Ελλάδας): «Ήμασταν αρκετά κουρασμένες από το χθεσινό παιχνίδι, φάνηκε η κούρασή μας. Παρ’ όλα αυτά, προσπαθήσαμε αρκετά. Κερδίσαμε στα σουτ άουτ και ανυπομονούμε το απόγευμα για το επόμενο παιχνίδι»