Handball Premier: Άνετη νίκη για τον Ολυμπιακό επί του Άρη Νίκαιας με 35-25

Χαμηλό αποδείχθηκε το εμπόδιο του Άρη Νίκαιας για τον Ολυμπιακό στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Handball Premier. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν τον αγώνα με 35-25 και πήραν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 35-25 του Άρη Νίκαιας στην αναμέτρηση που έκλεισε τη 2η αγωνιστική της Handball Premier και διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» με τυπικά γηπεδούχο την ομάδα της Νίκαιας.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά την επικράτηση της πρεμιέρας κόντρα στον Διομήδη Άργους διπλασίασαν τις νίκες τους στο φετινό πρωτάθλημα, στην αναμέτρηση την οποία παρακολούθησε και το νέο μεταγραφικό απόκτημα, ο Ουκρανός Βλάντισλαβ Οστρούτσκο.

Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη παρά τις απουσίες των Πέτρου Κανδύλα, Θοδωρή Δεληχρήστου και Νίκου Πασσιά πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπάμπη Δομπρή, ο οποίος σημείωσε 10 γκολ, έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση.

Προβάδισμα με +10 στο ημίχρονο!

Στην έναρξη της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός προσωρινά βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά μετά το 2-1 έτρεξε ένα 5-0 σερί και προηγήθηκε με 2-6 στα 7:35, χάρη σε τέρμα του Παναγιώτη Καραμπουρνιώτη. Ο Στέφανος Μιχαηλίδης με ωραία προσπάθεια επανέφερε τη διαφορά του +4 στο 8' για το 3-7 και το ίδιο έπραξε ο Δομπρής στα 10:52. Ακολούθησαν δύο διαδοχικά γκολ των τυπικά γηπεδούχων για το 6-8, όμως ο Βύρωνας Παπαδόπουλος έβαλε τέλος στο σερί αυτό γράφοντας το 6-9 (12:14), για να ακολουθήσει το τέρμα του Μπούντιτς, ο οποίος έγραψε το 6-10 (13:30).

Το προβάδισμα του Ολυμπιακού διεύρυνε για πρώτη φορά στο +5 ο Δομπρής με ωραίο σουτ (15:50) για το 6-11, με τον Μπούντιτς να σημειώνει στη συνέχεια το 7-12 (17:00) και ακολούθως το 7-13 στα 18:30 για το +6 που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά έως τότε. Ο Άνχελ Μοντόρο με εξαιρετική προσπάθεια στο 20' έγραψε το 7-14 και ο Παπαβασίλης το 7-15 που επιβεβαίωνε ότι ο Θρύλος είχε κυριαρχήσει απόλυτα στο σημείο αυτό.

Ο Ταξιάρχης Παπαβασίλης με νέο τέρμα έγραψε το 8-17 στο 25' και ο Καραμπουρνιώτης στο 26' διαμόρφωσε σε διψήφια νούμερα το προβάδισμα του Ολυμπιακού πετυχαίνοντας το 8-18 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 10-20!

Απόλυτος έλεγχος μέχρι το φινάλε

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και σταδιακά διεύρυναν ακόμα περισσότερο το προβάδισμά τους. Το σκορ στο 45' είχε διαμορφωθεί στο 15-28, με τον Καρασαββίδη να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής μεταξύ των παικτών. Ο Γαρύφαλλος Μπάγιος έγραψε το 16-29 στα 46 λεπτά και ο Θρύλος είχε κλειδώσει ουσιαστικά την υπόθεση της νίκης.

Στο 50ό λεπτό ο προερχόμενος από την «ερυθρόλευκη» ακαδημία 17χρονος εξτρέμ Μιχάλης Ρούσος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, καταγράφοντας την πρώτη συμμετοχή του με την ανδρική ομάδα. Από κει και πέρα στα λεπτά που ακολούθησαν οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν υποδειγματικά το υπέρ τους προβάδισμα, φτάνοντας με άνεση στο τελικό 25-35.

Διαιτητές: Παπαματθαίου - Χρηστίδη. Δίλεπτα: 1-4. Πέναλτι: 3/4-0/0.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-7, 6-10, 7-14, 7-17, 10-20 (ημίχρονο), 12-23, 13-25, 16-28, 20-32, 23-33, 25-35.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Γρηγοράκης): Τζανακάκης, Σαμαράς 1, Ταουσάνης 2, Βλάχος 3, Μελετάκος Δ., Μελετάκος Γ. 3, Τζάνος, Κοκκοράκης 2, Ασβεστάς Γ., Ασβεστάς Α., Τόμσον 1, Χουρσουντιάν 2, Εφραιμίδης, Βελαώρας 1, Τσανίνος 1, Τσαμούρης 9.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς 1, Καραμπουρνιώτης 6, Παπαβασίλης 5, Μπούντιτς 3, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 10, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης 3, Ρούσος.