ΑΕΚ - CSM Βουκουρεστίου 29-23: Προκρίθηκαν στους «8» οι «κιτρινόμαυροι» (highlights)

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ νίκησε τη CSM Βουκουρεστίου με 29-23 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του EHF European Cup.

Στα προημιτελικά του EHF European Cup προκρίθηκε η ΑΕΚ μετά τη νίκη επί της CSM Βουκουρεστίου στο «Γ. Κασιμάτης» με 29-23.

Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά των πέντε γκολ στο πρώτο παιχνίδι και να πάρουν αυτοί το εισιτήριο της επόμενη φάσης.

Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν εύκολο εμπόδιο αλλά η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια διατήρησε τη ψυχραιμία της καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δεν παράτησε το ματς.

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Μυλωνά και βρέθηκαν στο +6 με αποτέλεσμα στο τέλος να αναδειχθούν νικητές και να πανηγυρίσουν την πρόκριση.

Πλέον την Τρίτη (23/2) η ΑΕΚ θα μάθει τον αντίπαλο της στην κλήρωση που θα γίνει στη Βιέννη.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-2, 7-3, 9-5, 11-6, 14-9 (ημίχρονο), 5-11, 17-15, 19-16, 22-18, 24-20, 29-23.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 3 , Τζηράς 4, Νικολαΐδης, Ρέινα 2, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 7, Πλάθα 3, Φλορίδο 1, Λέμος 2, Παπαδιονυσίου , Νούιτς 1, Αραπακόπουλος 1, Δομπρής 3, Μπουνέτα 1, Κεδέρης 1.

CSM ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ (Βόιτσα): Κρούπα, Τεϊσέιρα 1, Μαζιλέσκου, Μιλιτάρου , Ζερεμπιέ, Βάρο, Ρόταρου , Φοτάτσε , Ταρίτα 3, Ουνγκουρεάνου 3, Πρεντράγκοβιτς 4, Μπετσέρου, Νταβίντοβιτς , Ναντές 11, Ονιεβέκουε 1, Μέρλα.

Διαιτητές: Μουρς- Καρμό (Γαλλία), Παρατηρητής: Παρτεμιάν (Ελλάδα), Δίλεπτα: 7-6, Κόκκινη: 41:02 Μιλιτάρου (τρία δίλεπτα), Πέναλτι: 3/3-4/5.