CSM Βουκουρεστίου - ΑΕΚ 28-23: Επιστροφή στη δράση με ήττα για τους «κιτρινόμαυρους» (highlights)

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ ηττήθηκε στην έδρα της CSM Βουκουρεστίου με 28-23 και πλέον θα κυνηγήσει την πρόκριση στη ρεβάνς της φάσης των «16» του EHF European Cup

Φανερά επηρεασμένη από την έλλειψη αγωνιστικής δράσης η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από την CSM Βουκουρεστίου με 28-23 στο πλαίσιο της πρώτης φάσης των «16» του EHF European Cup.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τη δυνατότητα να πάρουν καλύτερο αποτέλεσμα ωστόσο η απραξία των τελευταίων μηνών λόγω του κορονοϊού τους έκανε πιο δύσκολο το έργο. Οι γηπεδούχοι βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του αντιπάλου ξέφυγαν με 11-7. Μάλιστα έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους 16-12.

Στην επανάληψη η ομάδα το Δημήτρη Δημητρούλια προσπάθησε να πιέσει και κατάφερε με ωραίες επιθετικές πρωτοβουλίες να μειώσει σε 21-20. Ωστόσο η αμυντική τη αδράνεια έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Βουκουρεστίου να ξεφύγει και πάλι στο σκορ και να κατακτήσει τη νίκη με πέντε γκολ διαφορά.

Πλέον οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν στο «Γ. Κασιμάτης» την Κυριακή (21/2, 18:00) και στόχος της ΑΕΚ είναι να καλύψει τη διαφορά των πέντε γκολ προκειμένου να προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-5, 8-6, 11-7, 13-9, 16-12 (ημιχρ.), 17-13, 19-15, 21-18, 22-20, 25-21, 28-23.

CSM Βουκουρεστίου: Κρούπα, Τεϊξέιρα, Μαζιλέσκου, Μιλιτάρου 1, Ζερεμπιέ, Βάρο, Ρόταρου 4, Φοτάτσε 1, Ταρίτα 3, Ουνγκουρεάνου 4, Πρεντράγκοβιτς, Μπετσέρου, Νταβίντοβιτς 7, Ναντές 5, Ονιεβέκουε 3, Μέρλα.

AEK: Μπάουερ, Κοσάνοβιτς, Χιμένεθ 6, Τζηράς 5, Αραμπατζής 3, Φλορίδο 2, Κεδέρης 2, Ρέινα 1, Λέμος 1, Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς 2.

Διαιτητές: Μπεκίρι - Κρασνίκι, Δίλεπτα: 6-3, Πέναλτι: 3/3-4/4, Κόκκινη κάρτα: Μιλιτάρου 54:08 (τρία δίλεπτα)