Qatar Open: Σάκκαρη - Γκέργκες 6-4, 6-3: Το έκανε περίπατο (vids + highlights)

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε 2-0 σετ την Τζούλια Γκέργκες για τον πρώτο γύρο του τουρνουά Qatar Open.

Η Μαρία Σάκκαρη μετέτρεψε σε περίπατο τον αγώνα της με την Τζούλια Γκέργκες (Γερμανία) από την οποία είχε χάσει τις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις τους επικρατώντας με 6-4, 6-3.

Η Σάκκαρη, Νο 20 της παγκόσμιας κατάταξης κι επίσημα από σήμερα (24/2), θα αντιμετωπίσει στον δεύτερο γύρο τη νικήτρια του αγώνα Μισάκι Ντόι- Τερέζα Μαρτίνκοβα.

Η Σάκκαρη παρουσιάστηκε πολύ σταθερή στο σερβίς (7 άσους) και κέρδισε τους 22 από τους 33 πόντους στα πρώτα της σερβίς. Από την άλλη, αξιοποίησε τα 5 από τα 12 break point για να φτάσει σ' αυτή τη νίκη σε 1 ώρα και 21 λεπτά.

Το ματς, μάλιστα, θα είχε μικρότερη διάρκεια καθώς στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη προηγήθηκε με 4-0 πριν η Γερμανίδα ανακάμψει...