Ο Τζόκοβιτς νίκησε τον Φέντερερ και τον... χρόνο (vids)

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε τον με 3-2 σετ τον Ρότζερ Φέντερερ στον μεγαλύτερο σε διάρκεια τελικό και κατέκτησε τον τίτλο στο Wimbledon...

Tέσσερις ώρες και 50 λεπτά.... Νόβακ Τζόκοβιτς και Ρότζερ Φέντερερ καθήλωσαν τον κόσμο σε έναν επικό τελικό που εξελίχθηκε στον μακρύτερο της ιστορίας του Wimbledon.

Wimbledon 2019: Ο Τζόκοβιτς μάσησε το χορτάρι! (vid)

Wimbledon 2019: Η αφιέρωση του Τζόκοβιτς (vid)

Wimbledon 2019: Το χιούμορ του Φέντερερ (vid)

Χρειάστηκε να παιχθεί τάι-μπρέικ μετά το 12-12 στο τελικό σετ για να αναδειχθεί ο νικητής που δεν ήταν άλλος από τον Νο 1 παίκτη στον κόσμο, ο οποίος για δεύτερη φορά κατακτά διαδοχικούς τίτλους στο τουρνουά...

O Τζόκοβιτς θριάμβευσε με 7-6 (5), 1-6, 7-6 (4), 4-6, 13-12 (3), αφού έσβησε 2 ματς πόιντ στο σερβίς του Φέντερερ στο 5ο σετ (8-7, 40-15).

Ο Σέρβος κατέκτησε για 5η φορά στην καριέρα του το Wimbledon (2011, 2014, 2015, 2018, 2019).

Δείτε τον τελευταίο πόντο του αγώνα

Είναι άδικο να υπάρχει ηττημένος σε τέτοιον αγώνα. Μια ήττα που ήταν πολύ σκληρή για τον Φέντερερ ο οποίος σχεδόν στα 38 του έδωσε άλλη μια σπουδαία παράσταση στο κεντρικό γήπεδο του κλαμπ.

Το κοινό τον έσπρωχνε, ήθελε να τον δει να σηκώνει το τρόπαιο- ποιος ξέρει αν έχει άλλη ευκαιρία- αλλά στάθηκε αδύνατο να λυγίσει τον Τζόκοβιτς ακόμη κι όταν είχε το πάνω χέρι γιατί ο Σέρβος ήταν πολύ δυνατός πνευματικά.