Wimbledon 2019: Φέντερερ - Τζόκοβιτς ο τελικός (vids)

Ο Ρότζερ Φέντερερ νίκησε με 3-1 σετ τον Ραφαέλ Ναδάλ και προκρίθηκε στον τελικό του Wimbledon.

O Ρότζερ Φέντερερ επιβλήθηκε με 7-6 (3), 1-6, 6-3, 6-4 του Ραφαέλ Ναδάλ και προκρίθηκε στον τελικό του Wimbledon, για 12η φορά στην καριέρα του!

Η πρώτη αναμέτρηση των δυο τους στο κεντρικό γήπεδο μετά από 11 χρόνια ήταν όπως αναμενόταν: Συναρπαστική. O Φέντερερ στο Wimbledon νιώθει σαν το σπίτι του και το έδειξε και σήμερα.

Ο Ισπανός αποδείχθηκε σκληρό καρύδι. Έπαιξε μάλιστα σπουδαίο τένις στο χορτάρι στο δεύτερο σετ αλλά η κλάση του Ελβετού μίλησε στη συνέχεια. Ο αγώνας είχε διάρκεια 3 ώρες και 2 λεπτά.

Ο 37χρονος Ελβετός θα διεκδικήσει την Κυριακή (14/7, 16:00) τον 9ο τίτλο του με αντίπαλο τον Νόβακ Τζόκοβιτς που απέκλεισε στον άλλο ημιτελικό τον Μπαουτίστα Αγκούτ με 3-1 σετ.

Με την πρόκρισή του στον τελικό του Wimbledon o Φέντερερ έφτασε τους 31 τελικούς σε Grand Slam, ρεκόρ όλων των εποχών.