Wimbledon 2019: Στον τελικό ο Τζόκοβιτς που λύγισε 3-1 σετ τον Μπαουτίστα Αγκούτ (vid)

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς θα υπερασπίσει τον τίτλο του στο Wimbledon μετά την πρόκρισή του στον τελικό με 3-1 σετ επί του Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ.

O Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ, ο οποίος έχει κερδίσει 2 φορές φέτος τον Σέρβο, πρόβαλε σθεναρή αντίσταση, έκλεψε κι ένα σετ αλλά μέχρι εκεί. Ο Νόβακ Τζόκοβιτς «δεν παιζόταν» και με 6-2, 4-6, 6-3, 6-2 πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Wimbledon.

Ο Τζόκοβιτς θα αγωνιστεί για 6η φορά στον τελικό του Wimbledon. Ο αντίπαλός του θα βγει από τον δεύτερο ημιτελικό ανάμεσα στον Ρότζερ Φέντερερ και τον Ράφα Ναδάλ.

Με τη σημερινή του νίκη ο Τζόκοβιτς έφτασε τις 71 νίκες στο All England Club. Ο αγώνας είχε διάρκεια 2 ώρες και 48 λεπτά και τον διαιτήτευσε η δική μας Εύα Ασδεράκη.