Wimbledon: Έμεινε εκτός προημιτελικών ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Κρίστοφερ Γιούμπανκς και αποχαιρέτησε τη συνέχεια του Wimbledon.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να προκριθεί στην προημιτελική φάση του Wimbledon, καθώς γνώρισε την ήττα από τον Κρίστοφερ Γιούμπανκς με 3-6, 7-6 (4), 3-6, 6-4, 6-4.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε το πρώτο σετ, ενώ κατάφερε να προηγηθεί στη συνέχεια με 2-1. Ωστόσο ο Αμερικανός αντέδρασε και αφού πρώτα ισοφάρισε σε 2-2, στην πορεία πήρε το πέμπτο σετ και παράλληλα το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης.

Ο 27χρονος και Νο.43 στην παγκόσμια κατάταξη, παίζει το καλύτερό του τένις αυτή την περίοδο και αυτή ήταν η πρώτη νίκη του απέναντι σε τοπ 10 και τοπ 5 παίκτη. Στα προημιτελικά ο Γιούμπανκς θα αντιμετωπίσει τον Ντανίλ Μεντβέντεφ που προκρίθηκε εύκολα κόντρα στον Γίρι Λεχέτσκα, ο οποίος εγκατέλειψε στο τρίτο σετ λόγω τραυματισμού.