Σάκκαρη: To... γύρισε με Μπέγκου και πρώτη φορά στα ημιτελικά του τουρνουά της Μαδρίτης!

Η Mαρία Σάκκαρη πέτυχε ανατροπή κόντρα στην Ρουμάνα (Νο35) Ιρίνα Mπέγκου και πέρασε για πρώτη φορά στην καριέρα της στα ημιτελικά του τουρνουά της Μαδρίτης

Μετά από ένα ματς περίπου 3 ωρών (σ. μόνο το πρώτο σετ διήρκεσε 74 λεπτά!) η Μαρία Σάκκαρη αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 σετ κατάφερε να κερδίσει την Ιρίνα Μπέγκου (Νο35) με 2-1 σετ (6-7(3), 6-4, 6-2) με ανατροπή (που περιείχε πολλά μπρέικ από την Ελληνίδα τενίστρια)!

Έτσι προκρίθηκε στον ημιτελικό του Madrid Open για πρώτη φορά στην καριέρα της!

Εκεί θα αντιμετωπίσει την Αρίνα Σαμπαλένκα (Νο2 στην παγκόσμια κατάταξη) το απόγευμα της Πέμπτης (17.00).

H Λευκορωσίδα νίκησε κι εκείνη στα τρία σετ και με το ίδιο... σενάριο (ανατροπή) την Μάγιαρ Σερίφ (2-6, 6-2, 6-1).

Αυτή είναι η 4η φορά τη φετινή σεζόν που η Ελληνίδα τενίστρια θα βρεθεί σε ημιτελική φάση μετά τα τουρνουά σε Λιντς, Ντόχα και Καλιφόρνια, αλλά και η 3η σε WTA 1000, ενώ παράλληλα με τη νίκη αυτή εξασφάλισε την άνοδο στο Νο8 (από την 9η θέση) του κόσμου, ξεπερνώντας την Ντάρια Κασάτκινα που αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.