Στα προημιτελικά του Ιndian Wells ...χωρίς ανατροπή η Σάκκαρη!

Η Mαρία Σάκκαρη επικράτησε και της Καρολίνα Πλίσκοβα (Νο17) με 2-1 σετ (6-4, 5-7, 6-3) χωρίς αυτή τη φορά να χρειαστεί ν' ανατρέψει εις βάρος της κατάσταση και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Καλιφορνέζικου τουρνουά.

Η Μαρία Σάκκαρη (Νο7) είναι στις οκτώ καλύτερες τενίστριες του Ιndian Wells, για δεύτερη σερί χρονιά, αφού επικράτησε της Καρολίνα Πλίσκοβα (Νο17) στο πρώτο ματς του σημερινού προγράμματος, με 6-4, 5-7, 6-3 μετά από 2 ώρες και 43 λεπτά αγώνα!

Εκεί θ' αντιμετωπίσει είτε την Πέτρα Κβίτοβα (Νο15 στον κόσμο) είτε την Τζέσικα Πεγκούλα (Νο3 στον κόσμο).

Αυτή τη φορά η 7η τενίστρια στην παγκόσμια κατάταξη δεν χρειάστηκε ανατροπή όπως στους δύο προηγούμενους αγώνες της αλλά άντεξε στην αντεπίθεση της αντιπάλου της μετά την ισοφάριση σε 1-1 (αφού έσωσε αμέτρητα μπρέικ).

Στο 3ο σετ παρότι βρέθηκε να χάνει 0-2 γκέιμς πήρε τα πέντε επόμενα εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την επικράτηση σε ένα ματς που είχε ψηλό ποσοστό στους κερδισμενους πόντους από το πρώτο σερβίς (80%).