Ήττα Σακελλαρίδη και 2-0 η Ιταλία την Ελλάδα

Ο Στέφανος Σακελλαρίδης ηττήθηκε 2-0 σετ από τον Λορέντζο Μουζέτι και η Ιταλία βρίσκεται μια νίκη μακριά από τον τελικό του United Cup.

O 20χρονος Ιταλός, Νο.23 στον κόσμο, νίκησε εύκολα τον 18χρονο Έλληνα (Νο.803) με 6-1, 6-1 και η Ιταλία προηγείται της Ελλάδας με 2-0 στα ημιτελικά του Σίδνεϊ, μετά και την ήττα της Μαρίας Σάκκαρη νωρίτερα.

Αρχικά το βάρος της ελληνικής ομάδας θα πέσει στον Στέφανο Τσιτσιπά, που στις 8 το πρωί του Σαββάτου (7/1) παίζει με τον Ματέο Μπερετίνι, Νο.16 στον κόσμο.

Ο Σακελλαρίδης, που πήρε τη θέση του τραυματία Μιχάλη Περβολαράκη, ηττήθηκε φυσιολογικά ύστερα από 1 ώρα και 2 λεπτά.

Θυμίζουμε ότι μεγάλο προβάδισμα έχουν πάρει και οι ΗΠΑ, που προηγούνται με 0-2 της Πολωνίας, χάρη στις νίκες των Τζέσικα Πεγκούλα (2-0 την Ίγκα Σβιόντεκ) και Φράνσις Τιάφοου (2-0 τον Κάσπερ Ζουκ).