United Cup: Νίκη του Τσιτσιπά και 2-0 η Ελλάδα κόντρα στη Βουλγαρία

Η Ελλάδα έκανε το 2-0 κόντρα στη Βουλγαρία μετά από τη νίκη του Τσιτσιπά επί του Ντιμιτρόφ με 4-6, 6-2, 7-6(4).

Δύο ώρες και δέκα λεπτά χρειάστηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς για να επικρατήσει του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 4-6, 6-2, 7-6(4) στην Αυστραλία στο πλαίσιο του United Cup.

Έτσι η Ελλάδα έκανε το 2-0 απέναντι στη Βουλγαρία, καθώς είχε προηγηθεί η νίκη της Δέσποινας Παπαμιχαήλ. Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς δεν απέδωσε τα αναμενόμενα και ο Ντιμιτρόφ με μπρέικ έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Έλληνας πρωταθλητής είχε πιο αποφασιστικά χτυπήματα και δυσκόλεψε αρκετά τον Βούλγαρο αντίπαλό του με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 1-1.

Το τρίτο σετ βρήκε σε θέση οδηγού τον Τσιτσιπά, αλλά ο Ντιμιτρόφ μπόρεσε να προηγηθεί με 4-3. Ο Στέφανος παρέμεινε ψύχραιμος και ισοφάρισε σε 4-4.

Με «όπλο» το σερβίς ο Ντιμιτρόφ πήρε ξανά κεφάλι στα γκέιμ με 5-4 και 6-5. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και έτσι ο Τσιτσιπάς κατέκτησε τη νίκη.

Σε περίπτωση που η Μαρία Σάκκαρη νικήσει την Βικτόρια Τόμοβα, τότε η Ελλάδα θα πάρει την τελική νίκη επί της Βουλγαρίας.