Roland Garros: Ο Ρουντ λύγισε τον Χούρκατς με 3-1 και πέρασε στους «8» (vid)

Στα προημιτελικά του Roland Garros βρίσκεται πλέον ο Κάσπερ Ρουντ, μετά τη νίκη του με 3-1 σετ (6-2, 6-3, 3-6, 6-3) επί του Χούμπερτ Χούρκατς.

Στα προημιτελικά ενός Grand Slam βρίσκεται για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Κάσπερ Ρουντ! Ο Νορβηγός τενίστας επιβλήθηκε με 3-1 σετ (6-2, 6-3, 3-6, 6-3) του Χούμπερτ Χούρκατς από την Πολωνία, παίρνοντας δικαιότατα την πρόκριση στην επόμενη φάση του γαλλικού Όπεν.

Ο 23χρονος Ρουντ ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός στο δικό του σερβίς, τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο, ενώ κατάφερε να «σπάσει» 6 φορές το σερβίς του Χούρκατς στο παιχνίδι σε συνολικά 10 ευκαιρίες. Αυτό ήταν αρκετό προκειμένου να πάρει προβάδισμα σε όλα τα σετ πλην του τρίτου και να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Επόμενος αντίπαλος του Ρουντ στους «8» του γαλλικού Slam θα είναι ο Χόλγκερ Ρούνε, σε μια άτυπη σκανδιναβική μάχη. Ο νεαρός Δανός λίγο αργότερα κατάφερε να λυγίσει τον «δικό μας» Στέφανο Τσιτσιπά σε μια σπουδαία αναμέτρηση που διήρκεσε κάτι περισσότερο από 3 ώρες.