Australian Open: Ο αντίπαλος του Τσιτσιπά στον γ’ γύρο

Έκπληξη στο Australian Open, με τον Μπενουά Περ να κερδίζει 3-1 τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ. Ο Γάλλος είναι ο αντίπαλος του Τσιτσιπά στον επόμενο γύρο.

Ο Μπενουά Περ έκανε την έκπληξη κερδίζοντας με 3-1 σετ τον Ντιμιτρόφ και θα παίξει με τον Στέφανο Τσιτσιπά στον τρίτο γύρο του Australian Open.

Ο Γάλλος Νο56 της παγκόσμιας κατάταξης, υπέταξε τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 3-1 σετ (6-4, 6-4, 6-7, 7-6) σε 3 ώρες και 18 λεπτά, έχοντας 14 άσους στο ματς και 82% κερδισμένα πρώτα σερβίς, καθώς και 50 winners, με τα λάθη του να είναι 42 έναντι 48 του Βούλγαρου.

Ο Περ είχε κερδίσει στο Μετς το 2017 τον Τσιτσιπά, αλλά ακολούθησαν μία νίκη του Έλληνα πρωταθλητή το 2019 στην Ουάσιγκτον και άλλες δύο το 2021 σε Ακαπούλκο και Μαδρίτη μεγάλη ευκολία.

Αν ξεπεράσει κι αυτό το εμπόδιο ο Τσιτσιπάς, στους «16» θα παίξει με έναν εκ των Μπαουτίστα Αγκούτ ή Φριτζ.