US Open: Απέκλεισε και την Σινιάκοβα η Σάκκαρη

Στον τρίτο γύρο του US Open προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη μετά τη νίκη επί της Κατερίνας Σινιάκοβα με 6-4, 6-2.

Μετά από 76 λεπτά αγώνα η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε της Κατερίνας Σινιάκοβα με 6-4, 6-2 και προκρίθηκε για τέταρτη φορά στη φάση των «32» του US Open. Στον επόμενο γύρο η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα αναμετρηθεί είτε με την Πέτρα Κβίτοβα, είτε με την Κριστίνα Πλίσκοβα.

Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη προηγήθηκε με 2-1 και είχε την ευκαιρία να κάνει το μπρέικ, ωστόσο η Σινιάκοβα απάντησε για το 2-2. Η Ελληνίδα τενίστρια κατάφερε στη συνέχεια να κάνει το μπρέικ για το 4-2.

Μάλιστα με άλλο ένα πήρε το σετ ύστερα από 39 λεπτά. Στο δεύτερο σετ η Τσέχα έκανε το μπρέικ, αλλά με τον ίδιο τρόπο η Σάκκαρη ισοφάρισε σε 2-2. Μάλιστα πέρασε και μπροστά με 3-2, ενώ με την πέμπτη της προσπάθεια έφτασε σε νέο μπρέικ για το 4-2.

Η Σάκκαρη ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 7 winners και 22 αβίαστα λάθη, ενώ από την άλλη η Σινιάκοβα είχε 11 winners και 25 αβίαστα λάθη.