Χουρκάζ - Τσιτσιπάς 2-1: Αποχαιρέτησε το Miami Open

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Χούμπερτ Χουρκάζ με 2-6, 6-3, 6-4 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Miami Open.

Παρά το γεγονός πως προηγήθηκε στα σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Χούμπερτ Χουρκάζ με 2-6, 6-3, 6-4 και αποχαιρέτησε το Miami Open.

Ο αγώνας διήρκησε δύο ώρες και 22 λεπτά, με τον Έλληνα πρωταθλητή να ξεκινά δυναμικά και να κατακτά χωρίς δυσκολία το πρώτο σετ με 6-2.

Ο καλός του ρυθμός συνεχίστηκε και στα μέσα του δεύτερου σετ, καθώς ο Πολωνός πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 3-2.

Ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 3-3, όμως με μπρέικ ο αντίπαλος του προηγήθηκε με 5-3 και στην πορεία πήρε το επόμενο γκέιμ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος του ο Χουρκάζ έκανε πάλι μπρέικ για το 3-2 και μετά έσβησε μπρέικ πόιντ για το 4-2. Ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 4-3 και 5-4, αλλά δεν μπόρεσε να παραμείνει στο παιχνίδι της διεκδίκησης.

Έτσι γνώρισε τη δεύτερη ήττα του σε οκτώ αναμετρήσεις με τον Πολωνό, ο οποίος θα αναμετρηθεί στα ημιτελικά με το νικητή του ζευγαριού, Ρούμπλεφ - Κόρντα.