Σάκκαρη - Κις 2-0: Σαρωτική προκρίθηκε στα προημιτελικά του Qatar Total Open (highlights)

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε της Μάντισον Κις με 6-2, 6-2 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Qatar Total Open.

Μετά από τη σπουδαία εμφάνιση της κόντρα στη Μαγιάρ Σερίφ η Μαρία Σάκκαρη επιβλήθηκε και της Μάντισον Κις με 6-2, 6-2 και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Qatar Total Open.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο σετ καταφέρνοντας να κάνει δύο μπρέικ πόιντ απέναντι στην αντίπαλο της που υπέπεσε σε αρκετά λάθη.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη έκανε το μπρέικ με 3-2 και στη συνέχεια προηγήθηκε με 4-2 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη νίκη.

Η Αμερικανίδα δεν μπορούσε να απαντήσει στα χτυπήματα του Νο. 25 της παγκόσμιας κατάταξης και έτσι δέχτηκε νέο μπρέικ για το 5-2. Έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος της η Σάκκαρη πήρε και το επόμενο γκέιμ πανηγυρίζοντας έτσι τη νίκη έπειτα από 68 λεπτά.

Πλέον η Ελληνίδα τενίστρια περιμένει τη νικήτρια του αγώνα Σαμπαλένκα - Μουγκουρούθα για να μάθει την αντίπαλο της στη φάση των «8» της διοργάνωσης.