Australian Open: Στα προημιτελικά η Οσάκα, 2-1 την Μουγκουρούθα

Η Ναόμι Οσάκα επικράτησε με 2-1 (4-6, 6-4, 7-5) της Γκαρμπίνε Μουγκουρούθα και επέστρεψε στους « του Australian Open. 50η νίκη για την 23χρονη, η οποία έσβησε σε ματς πόιντ για να επικρατήσει.

Με την 50η νίκη της σε Grand Slam η Ναόμι Οσάκα προκρίθηκε στα προημιτελικά του Australian Open.

Η 23χρονη τενίστρια επικράτησε με 2-1 (4-6, 6-4, 7-5) της Γκαρμπίνε Μουγκουρούθα και επέστρεψε στους «8» της διοργάνωσης για πρώτη φορά από το 2019, όταν και είχε κατακτήσει τον τίτλο στην Μελβούρνη.

Το Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης χρειάστηκε 1 ώρα και 55 λεπτά για να υποτάξει την Ισπανίδα τενίστριας, η οποία έφτασε σε διπλό ματς πόιντ στο 9o game του 3ου σετ και ενώ είναι στο 5-3.

Η Οσάκα τα έσβησε και μείωσε σε 5-4. Στη συνέχεια, με μπρέικ ισοφάρισε σε 5-5 και με νέο μπρέικ πήρε το παιχνίδι στο 7-5!