ATP Finals: Στα ημιτελικά ο Τζόκοβιτς που άφησε εκτός τον Ζβέρεφ (vid)

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ με 6-3, 7-6(4) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του ATP Finals.

Μία θέση στα ημιτελικά του ATP Finals εξασφάλισε ο Νόβακ Τζόκοβιτς έπειτα από τη νίκη του κόντρα στον Αλεξάντερ Ζβέρεφ με 6-3, 7-6(4).

Ο Νόλε χρειάστηκε 96 λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Γερμανού και να τον αφήσει εκτός διοργάνωσης. Στο πρώτο σετ ο Νο. 1 τενίστας της παγκόσμιας κατάταξης έκανε επίδειξη δύναμης και με μπρέικ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο του.

Στο δεύτερο σετ όμως ο Ζβέρεφ έκανε πρώτος το μπρέικ πόιντ στο τέταρτο γκέιμ, αλλά ο Σέρβος κατάφερε να το σβήσει και να ισοφαρίσει σε 2-2. Στη συνέχεια ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε πάλι σε 5-5 στέλνοντας έτσι το σετ στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Γερμανός προηγήθηκε με 2-0, αλλά ο Νόλε ισοφάρισε και στο τέλος αναδείχθηκε νικητής φτάνοντας για ένατη φορά στην καριέρα του στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Πλέον ο Σέρβος θα αναμετρηθεί στους «4» με τον Ντομινίκ Τιμ το Σάββατο (21/11), με το άλλο ζευγάρι να αποτελείται από τον Ντανίλ Μεντβέντεφ και τον Ραφαέλ Ναδάλ ο οποίος απέκλεισε τον Στέφανο Τσιτσιπά.