Σάκκαρη - Πουτίντσεβα 6-4, 7-6: Είχε άσους στο μανίκι - Με Σερίνα Γουίλιαμς στις «16» (vid)

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε 2-0 σετ τη Γιούλια Πουτίντσεβα και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του τουρνουά Western & Southern Open.

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε της 25χρονης Γιούλια Πουτίντσεβα, Νο 33 της παγκόσμιας κατάταξης με 6-4, 7-6 (11-9) στον δεύτερο αγώνα της στο τουρνουά Western & Southern Open που γίνεται στη Νέα Υόρκη.

Η Σάκκαρη είχε μια νίκη και μια ήττα στις αναμετρήσεις με την Ουζμπέκα από την οποία είχε χάσει με 2-0 σετ στο Σίδνεϊ το 2016.

Στον αποψινό αγώνα πιστοποίησε την καλή της κατάσταση μετά τη μεγάλη αποχή λόγω της πανδημίας και πήρε τη νίκη σε 1 ώρα και 43 λεπτά.

Η Σάκκαρη στηρίχτηκε στο πολύ καλό σερβίς της το οποίο της απέφερε συνολικά 8 άσους. Μάλιστα με άσο έκλεισε το ματς στο τρίτο ματς πόιντ που είχε στον αγώνα.

Η Μαρία στον 3ο γύρο θα αντιμετωπίσει -για πρώτη φορά στην καριέρα της- τον θρύλο του τένις, Σερίνα Γουίλιαμς, η οποία ωστόσο ίδρωσε να αποκλείσει την Αράνθα Ρας με 7-6, 3-6, 7-6.