Η Σάκκαρη αποκλείστηκε από την Πλίσκοβα στο Παλέρμο (vid)

Επιστροφή στη δράση για την Μαρία Σάκκαρη και πρόωρος αποκλεισμός στο Παλέρμο. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ηττήθηκε 2-0 σετ από την Κριστίνα Πλίσκοβα.

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 2-0 σετ από την Κριστίνα Πλίσκοβα και αποκλείστηκε με το «καλημέρα» από το 31st Ladies Open του Παλέρμο.

Με break στο ξεκίνημα και των δύο σετ, η Τσέχα κατάφερε να κερδίσει με 6-4, 6-4 την Σάκκαρη, στην επιστροφή της μετά την «καραντίνα».

Η Σάκκαρη, Νο3 του ταμπλό και Νο20 της παγκόσμιας κατάταξης, είχε τρία break points στο ματς, όλα σε ένα game, όμως δεν μπόρεσε να βρει τις απαραίτητες απαντήσεις στο σερβίς της αντιπάλου της και ηττήθηκε σε 1 ώρα και 28 λεπτά αγώνα.

Σάκκαρη: «Αν δεν άρχιζα το τένις θα αγωνιζόμουν στον στίβο, στα 100 μέτρα»

«Οι συνθήκες ήταν πολύ δύσκολες. Πριν το ματς με πήρε ο ύπνος λίγο. Ήταν δύσκολο και για τη Μαρία. Το σώμα δεν είναι συνηθισμένο να παίζει μέχρι τόσο αργά. Το σερβίς μου με βοήθησε πολύ στο να φτάσω στη νίκη», είπε η Πλίσκοβα, Νο69 της παγκόσμιας κατάταξης.

Στο 2ο γύρο, η Τσέχα θα αντιμετωπίσει την Σάρα Εράνι που απέκλεισε με 7-5, 1-6, 6-4 την Σοράνα Κιρστέα.