Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου: Απόλυτοι κυρίαρχοι Τσιάμης και Κυριακίδης του Ολυμπιακού! (vids)

Ο Δημήτρης Τσιάμης έφτασε στις 14 νίκες σε Πανελλήνια Πρωταθλήματα με την πρωτιά του την Παρασκευή (28/2) στο τριπλούν, ενώ πρώτευσε και ο Πέτρος Κυριακίδης στα 400μ.! Τα αποτελέσματα της ημέρας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας.

Ο Δημήτρης Τσιάμης (Ολυμπιακός) πραγματοποίησε πριν από λίγο τον πρώτο του αγώνα στη σεζόν και δεν είχε κανένα πρόβλημα να τον συνδυάσει με νίκη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου.

Ο 37χρονος άλτης έφτασε αισίως στις 14 νίκες σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα γεγονός που τον καθιστά τον απόλυτο κυρίαρχο στο αγώνισμα. Ο άλτης του Δημήτρη Σιούντρη είχε καλύτερο άλμα στα 16,31 μ., ενώ είχε μία ακόμη προσπάθεια, την πρώτη, στα 16,14 μέτρα. Ο Τσιάμης έχει ξεκινήσει τη σεζόν όχι μόνο με στόχο τη νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά να φτάσει τόσο στο Τόκιο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, όσο και στο Παρίσι για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στα 400 μ. επέστρεψε ο Πέτρος Κυριακίδης (Ολυμπιακός) για πρώτη φορά από το μακρινό πλέον 2013. Ο έμπειρος αθλητής τερμάτισε σε 48.77 και ξεπέρασε το φετινό του ρεκόρ, αφού το πρωί είχε τερματίσει σε 48.78. Το ασημένιο μετάλλιο πήγε στον Γιάννη Λογοθέτη (ΓΣ Κηφισιάς) με 49.25 και το χάλκινο στον Ανδρέα Χριστοφόρου (ΑΟ Ερμής) με 49.52.

Το πρώτο του μετάλλιο σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού κατέκτησε ο Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων), που ήταν δεύτερος με 16,16 μ. στο μοναδικό έγκυρο άλματα του στον σημερινό του αγώνα. Ο Νίκος Ανδρικόπουλος (Αμεινίας Μεσογείων) ήταν τρίτος με 16,08 μ. και νέο ατομικό ρεκόρ στον κλειστό στίβο. Η Ιωάννα Ζάκκα (ΑΟ Φιλοθέης) έδειξε από την αρχή της σεζόν πως είναι σε καλή κατάσταση και ψάχνει μεγάλα άλματα.

Η αθλήτρια του Γιάννη Κουτσογιαννόπουλου - στην πρώτη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος - έκανε το πρώτο βήμα για ακόμη καλύτερες εμφανίσεις στη θερινή σεζόν, που θα είναι ικανές να της δώσουν τη συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Παρισιού. Η Ζάκκα επικράτησε με 1,84 μ. ύψος που ξεπέρασε με την δεύτερη προσπάθεια. Νωρίτερα η 24χρονη είχε "περάσει με την πρώτη τα 1,71 μ., 1,75 μ. είχε αφήσει το 1,78 μ. για να ξεπεράσει με την δεύτερη το 1,80 μ. με την πρώτη τα 1,82 μ. και με την δεύτερο το 1,84 μέτρα. Η Ζάκκα βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ, το οποίο ήταν 1,82 μ. από φέτος.

Με ατομικό ρεκόρ κι ένα ασημένιο μετάλλιο αποχώρησε από το ΣΕΦ η Αθηνά Ρέτζιου (ΓΣ Κηφισιάς) με 1,82 μ. στην πρώτη της προσπάθεια. Η αθλήτρια της Ιωάννας Σιώμου νωρίτερα πέρασε με την τρίτη το 1,80 μ., με τη δεύτερη το 1,78 μ. και 1,75 μ. και με την πρώτη το 1,71 μέτρα. Η επανεμφάνιση της Κατερίνας Κυριακοπούλου (Παναχαική ΓΕ) σε πανελλήνιο πρωτάθλημα συνοδεύτηκε με χάλκινο μετάλλιο με άλμα στα 1,80 μέτρα. Η 27χρονη πλησίασε το ατομικό της ρεκόρ, το οποίο είναι 1,81 μέτρα.

Στις 11 νίκες έφτασε ο Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός ΑΟ) που δεν είχε κανένα πρόβλημα να περάσει πρώτος τη γραμμή τερματισμού με 3.47.20. Ο αθλητής του Σταύρου Καρρέ δεν είχε τον απαραίτητο συναγωνισμό για να κυνηγήσει μια επίδοση κάτω από το φετινό του ρεκόρ. Ο Χρήστος Παπούλιας (ΠΑΟ) ήταν δεύτερος με 3.59.62 και ο Αλέξανδρος Σουκούλης (ΠΓΣ) τρίτος με 3.59.91.

Η απουσία της Ειρήνης Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων), που απέσυρε τη συμμετοχή της λόγω πρόβλημα υγείας, άνοιξε το δρόμο στις υπόλοιπες αθλήτριες και ιδιαίτερα στην Ελπίδα Καρκαλάτου (ΣΔΥ Αργολίδας). Η 26χρονη πέρασε πρώτη τη γραμμή τερματισμού σε 54.71 και υπερασπίστηκε τον τίτλο που κατέκτησε πριν ένα χρόνο στο ίδιο στάδιο. Η Ευαγγελία Ζυγόρη (ΓΣ Γλυφάδας) αποτελεί σταθερή αξία στο αγώνισμα και με 55.87 κατέκτησε σήμερα το ασημένιο μετάλλιο, ενώ η Άρτεμις Αναστασίου (ΠΑΟΚ) ήταν τρίτη με 56.31.

Την τρίτη διαδοχική της νίκη σε πρωτάθλημα κλειστού στα 1,500 μ. πέτυχε σήμερα η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφησιάς) με 4.25.44. Η Κατερίνα Δόβρου (ΓΣ Γλυφάδας) ήταν δεύτερη με 4.33.35 και η Στυαρούλα Χρυσαειδή (Πανιώνιος) με 4.38.15. Δύο έγκυρα άλματα ήταν αρκετά για να δώσουν στην Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ) τη νίκη στο τριπλούν με καλύτερο αυτών το 13,53 μ. στο στο τρίτο της άλμα.

Ο Θοδωρής Χρυσανθόπουλος (Πανιώνιος) αναδείχθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του νικητής σε Πανελλήνιο κλειστού χάρη στο άλμα του στα 5,30 μέτρα. Ο άλτης του Βασίλη Μεγαλοοικονόμου, στη συνέχεια δοκίμασε στα 5,55 μ. για νέο ατομικό ρεκόρ. Ο Κώστας Γκούτης (ΑΟ Φιλοθέης) ήταν δεύτερος με 5,20 μ. και νέο ρεκόρ και οι Γιάννης Ρίζος (Άρης) και Σωτήρης Χύτας (Αμεινίας Μεσογείων) στην τρίτη με 5,10 μέτρα. Μάλιστα ο Χύτας με το 5,10 μ. επιβεβαίωσε το όριο για το Παγκόσμιο Κ20.

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο του 34ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ανδρών/Γυναικών πήγε στην Αντιγόνη Ντρισμπιιώτη (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), στην πρώτη της συμμετοχή στη διοργάνωση. Η έμπειρη αθλήτρια τερμάτισε σε 12.28.22, πολύ κοντά στο δικό της πανελλήνιο ρεκόρ, το οποίο είναι 12.27.18 από την ημερίδα του ΣΕΦ στις 9 Φεβρουαρίου. Η Ντριμπιώτη άφησε πίσω της τις δύο συναθλήτριες της στο γκρουπ του Ναπολέοντα Κεφαλόπουλο, την Ευσταθία Κουρκουτσάκη (ΓΑΣ Ιλισσός) με 13.32.32 και την Σοφία Αλικανιώτη (ΓΑΣ Ιλισσός) με 13.35.03. Μία θέση πίσω βρέθηκε η νεάνιδα Όλγα Φιάσκα (Αθλοκίνηση Μυτιλίνης) με 13.35.88.

Στην τρίτη διαδοχική του νίκη σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού έφτασε σήμερα ο Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων), που πέρασε τη γραμμή τερματισμού σε 6.67 και δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει τον αντιπάλου του. Ο Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) λίγο πριν τις κούρσες στα εμπόδια, έτρεξε στα 60 μ. και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 6.80. Ο αθλητής του Μπάμπη Σδρόλα πλησίασε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο είναι 6.78. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Δημήτρη Χρυσάφη (ΜΕΑΣ Τρίτωνα) με 7.82, που έκανε την αρχή στο βάθρο των νικητών στις διοργανώσεις Ανδρών.

Στη δεύτερη νίκη της σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου έφτασε σήμερα η Μαρία Γάτου (ΑΓΕΣ Κάμειρος) στα 60 μέτρα, αρκετά χρόνια από το πρώτο της χρυσό, το 2014 στο ίδιο στάδιο. Η έμπειρη αθλήτρια έφυγε γρήγορα από τον βατήρα και τερμάτισε εύκολα πρώτη σε 7.47 επίδοση κοντά στο φετινό της 7.42. Δεύτερη με 7.51 ήταν η Κυριακή Σαμάνη (Αίολος Μακεδονίας) με δυνατό φίνις στα τελευταία μέτρα και τρίτη η Κατερίνα Σαρρή (Ελευθέριος Βενιζέλος) με 7.55. Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) άργησε να φύγει στην εκκίνηση και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τις προπορευόμενες αθλήτριες και τερμάτισε τέταρτη με 7.68, ολοκληρώνοντας επιτυχημένα την παρουσία της στη διοργάνωση.

Ο έμπειρος Γιάννης Βαΐτσης (ΓΑΣ Ιλισσός) ήταν νικητής στα 5.000 μ. βάδην με 21.15.31 με τον Αλέξανδρο Μορτζάκης (ΑΕ Ολυμπίας) με 21.59.63 και στην τρίτη ο Κώστας Ντεντόπουλος (ΑΕ Ολυμπίας) με 22.42.50. Από το απογευματινό πρόγραμμα θα απουσιάσει η Ειρήνη Βασιλείου, καθώς ένα μικρό πρόβλημα υγείας την κράτησε μακριά από την εκκίνηση των 400 μέτρων. Με τον τρόπο αυτό η έμπειρη αθλήτρια ολοκλήρωσε την άκρως επιτυχημένη παρουσία της στη σεζόν, στη διάρκεια της οποίας έκανε ατομικό ρεκόρ σε 60 μ., 200 μ. και 400 μέτρα.

Μπορεί φέτος να μην βρέθηκε αθλητής με βολές πάνω από τα 20,00 μ., ωστόσο στη σφαιροβολία ανδρών ο Τάσος Λατιφλάρι (ΑΣ Κένταυρος) επικράτησε με 19,20 μ. στην πρώτη του νίκη στη διοργάνωση και παράλληλα διατήρησε το σερί που υπάρχει από το 2017 όπου οι νικητές ολοκληρώνουν με βολές πάνω από τα 19,00 μέτρα. Ο αθλητής του Γιώργου Μποτσκαριώβ ξεκίνησε τον αγώνα του με 19,00 μ., επίσης επίδοση που αποτελούσε ρεκόρ του και είχε ακόμη βολές στα 18,79 μ., 18,75 μ. και 18,68 μετρά. Ο Λατιφλάρι μπήκε στον αγώνα με ρεκόρ στον κλειστό στα 18,83 μέτρα.

Το ασημένιο μετάλλιο στον σημερινό αγώνα κατέκτησε ο Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος) με 19,19 μ. και νέο ατομικό ρεκόρ, αφού βελτιώνει το 19,03 μ., από τη φετινή σεζόν. Το χαλκινο μετάλλιο στη σφαιροβολία πήγε στον Κυριάκο Ζώτο (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) με 18,21 μέτρα.

Πανελλήνιο ρεκόρ Κ18 η Εμμανουηλίδου!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η ημέρα για την Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), που στον προκριματικό των 60 μ. τερμάτισε στην πρώτη θέση της πέμπτης σειράς με 7.52 και βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ Κ18.

Η Εμμανουηλίδου ήταν η κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ με 7.54 από τις 25 Ιανουαρίου του 2019 επίσης στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού. Η αθλήτρια της Κατερίνας Αλεξοπούλου μάλιστα παραλίγο να πέσει στην εκκίνηση, ωστόσο κατάφερε να κρατηθεί κι έπειτα να ξεχυθεί προς τον τερματισμό.