Γλασκώβη 2019: Τελικός για Μπανιώτη, Παπαχρήστου, Σκαρβέλη, Τεντόγλου (vids)

Δείτε τις προσπάθειες των Ελλήνων αθλητών και τους αντιπάλους στους τελικούς των αγωνισμάτων τους.

Οι Παπαχρήστου, Σκαρβέλης, Μπανιώτης και Τεντόγλου προκρίθηκαν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου που διεξάγεται στη Γλασκώβη.

Ο Μίλτος Τεντόγλου προκρίθηκε στον τελικό του μήκους, στην πρώτη συμμετοχή του στη διοργάνωση. Ο 20χρονος άλτης είχε άλμα με την δεύτερη προσπάθεια στα 8.01μ (η πρώτη ήταν άκυρη) κι έπιασε το όριο (7.95μ) για τον τελικό της Κυριακής, όπου βέβαια προβάλει από τα φαβορί για το βάθρο. Ο Τεντόγλου μαζί με τον Ουκρανό Σέρχι Νικιφόροφ (8.03μ) ήταν και οι μοναδικοί αθλητές που ξεπέρασαν τα 8.00μ.

Ο τελικός την Κυριακή (3/3) είναι προγραμματισμένος στις 13:35 ώρα Ελλάδος.

Βλάντισλαβ Μαζούρ (Ουκρανία) 7.64μ

Στον τελικό του τριπλούν προκρίθηκε και η Βούλα Παπαχρήστου. Στην 4η συμμετοχή της στη διοργάνωση και στον πρώτο εφετινό αγώνα της, η Ελληνίδα αθλήτρια έκανε 14.28μ στην πρώτη προσπάθεια και χωρίς να κοπιάσει ιδιαίτερα πήρε την πρόκριση για τον τελικό.

Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή 3 Μαρτίου 12:00 ώρα Ελλάδος

Στον τελικό της σφαιροβολίας και ο Νικόλας Σκαρβέλης, ο οποίος άγγιξε το πανελλήνιο ρεκόρ στη δεύτερη βολή. 'Εριξε τη σφαίρα στα 20,34, δηλαδή μόλις δυο πόντους λιγότερους από το πανελλήνιο. Τελικά αυτή η βολή ήταν αρκετή για να προκριθεί ως 7ος στον τελικό.
Στην 1η βολή του έριξε 19,70 και στην τρίτη 20,30. Το όριο για τον τελικό έχει οριστεί στα 20,90.

Μπέλο (Πορτογαλία, 20,31μ.)

Ο Κώστας Μπανιώτης δεν κατάφερε μεν να υπερπηδήσει τα 2.28μ. που ήταν και το αρχικό όριο πρόκρισης, ωστόσο τα 2.25μ. που πέρασε με τη δεύτερη προσπάθεια του εξασφάλισαν μια θέση στον τελικό του αγωνίσματος.