Στην 7η θέση ο Φιλιππίδης στη Ζυρίχη

Με καλύτερο άλμα στα 5.71μ. ο Έλληνας πρωταθλητής του επί κοντώ περιορίστηκε στην 7η θέση στο τουρνουά της Ζυρίχης.

Την 7η θέση κατέλαβε τελικά ο Κώστας Φιλιππίδης στο διεθνές τουρνουά που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη (29/8) σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο στον σιδηροδρομικό σταθμό της Ζυρίχης. Ο Έλληνας πρωταθλητής πέρασε με την πρώτη τα 5.56μ. και τα 5.71μ., ωστόσο απέτυχε στα 5.81μ. και μοιράστηκε την 7η θέση μαζί με τον Αμερικανό Σαμ Κέντρικς.

Νικητής του τουρνουά, το οποίο ήταν μια «πρόβα τζενεράλε» ενόψει του τελικού της Παρασκευής (31/8) για το Diamond League, ήταν με 5.91μ. ο Ρώσος Μοργκούνοφ (αγωνίστηκε ως ανεξάρτητος λόγω της γνωστής υπόθεσης ντόπινγκ στον ρωσικό στίβο), αφήνοντας 2ο τον Καναδό Μπαρμπέρ (5.86μ.) και 3ο τον Αυστραλό Μάρσαλ (5.86μ. με περισσότερες προσπάθειες).