Χάλκινο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 ο Μουζενίδης

Πολύ καλή απόδοση για τον Οδυσσέα Μουζενίδη που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην σφαιροβολία.

Μεγάλη διάκριση για τον Έλληνα αθλητή που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην σφαιροβολία στο πλαίσιο πλαίσιο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Κ20 που διεξάγεται στο Τάμπερε της Φιλανδίας.

Με την τριίτη του προσπάθεια πέτυχε 21,07 μ. και έγινε ο πρώτος έφηβος Έλληνας, που σπάει το φράγμα των 21,00 μ. Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Μουζενίδης σημείωσε άκυρη προσπάθεια αλλά μετά ανέβασε απόδοση και σημείωσε 20,59 μ., 21,07 μ. 20.84 μ. αντίστοιχα.

Νικητής στον τελικό της σφαιροβολίας αναδείχθηκε ο Νοτιοαφρικανός Κίλι Μπλίγκαουντ που σημείωσε στην πέμπτη του προσπάθεια 22,07 μ. Ο Οδυσσέας Μουζενίδης κατάφερε να ξεχωρίσει για άλλη μία φορά με τον μέλλον του να είναι λαμπρό για τον ίδιο και τον ελληνικό αθλητισμό.