Η Ελλάδα στην 8η θέση του Ευρωπαϊκού ομάδων

Δεν κατάφερε να πάρει την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία η Ελλάδα - Έμεινε στην 8η θέση του Ευρωπαϊκού ομάδων.

Η Ελλάδα κατέλαβε την 8η θέση στο Ευρωπαϊκό ομάδων, στη διοργάνωση που ολοκληρώθηκε στο Κλουζ της Ρουμανίας.

Μετά τη συμπλήρωση των 40 αγωνισμάτων, η ελληνική ομάδα συγκέντρωσε 255 βαθμούς και έμεινε μακριά από την άνοδο, που εξασφάλισαν οι Τσεχία (320.50) και Λευκορωσία (315), ενώ υποβιβάστηκαν η Εσθονία (157) και η Ιρλανδία (-).

Αναλυτικά, οι προσπάθειες των Ελλήνων αθλητών στη δεύτερη μέρα των αγώνων:
Η Σταματία Σκαρβέλη κατέκτησε δέκα βαθμούς για την Ελλάδα στο ευρωπαϊκό ομάδων και παράλληλα βρίσκεται μια ναάσα από την επιβεβαίωση της συμμετοχής της στους Ολυμπιακούς του Τόκιο, με βολή στα 68.76.

Ο Κώστας Δουβαλίδης συνεπής στις υποχρεώσεις του με την εθνική ομάδα, παρά τα προβλήματα τραυματισμών, τερμάτισε τελικά στην τέταρτη θέση της σειράς στα 110 μ. εμπ. και στην 10η στο σύνολο με 14.27, επίδοση μακριά από τις δυνατότητες του. Ο πρωταθλητής μας ξεκίνησε δυνατά, όμως μετά το πέμπτο εμπόδιο άρχισε να χάνει τον ρυθμό του, καθώς ένιωσε ενόχληση στο πόδι του. Ο αθλητής από τον χειμώνα προσπαθεί να ξεπεράσει έναν τραυματισμό στο πόδι, που δεν τον αφήνει να δουλέψει όπως θα θέλει.

Εκτός μάχης έμεινε η Ελισάβετ Πεσιρίδου, η οποία είχε έντονη ενόχληση στο δικέφαλο και κρίθηκε πως δεν πρέπει να αγωνιστεί καθώς υπήρχε κίνδυνος σοβαρότερου τραυματισμού.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη μετά τις δύο κούρσες της πρώτης ημέρας αγωνίστηκε σήμερα και στα 200 μ. όπου τερμάτισε στην τρίτη θέση σε 23.43. Η αθλήτρια του Κώστα Βογιατζάκη στερούνταν της φρεσκάδας που θα ήθελε να έχει προκειμένου να κυνηγήσει επιδόσεις κάτω από το 23.30, που ήταν αρκετό να της δώσει τη νίκη στο αγώνισμα. Σε κάθε αγώνισμα η αθλήτρια έδωσε πολύτιμες βοήθειες στην ομάδα, αφού ήταν τρίτη στα 100 μ. και 4η ως μέλος της ομάδας 4Χ100 των γυναικών. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των Ανδρών, ο 19χρονος Γιάννης Καριοφύλλης κατέλαβε την 10η θέση στο σύνολο με 21.65, σε μια κούρσα όπου έσφιξε αρκετά αποτέλεσμα και του άγχους της πρώτης συμμετοχής στη διοργάνωση. Ο νεαρός απέκτησε πολύτιμες εμπειρίες ενόψει των υποχρεώσεων του με την εθνική ομάδα Κ20.

Ο Ανδρέας Πανταζής στο ντεμπούτο στη διοργάνωση κατέλαβε την τρίτη θέση στο τριπλούν με άλμα στα 16,18 μ. (-0,7) από την πρώτη του προσπάθεια. Ο αθλητής του Δημήτρη Βασιλικού, ο οποίος προερχόταν από τον τραυματισμό στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, δεν κατάφερε να προσεγγίσει το ατομικό του ρεκόρ, αφού εκτός από το 16,18 μ. είχε δύο ακόμη έγκυρα άλματα στα 15,78 μ. και 15,73 μέτρα. Νικητής στο τριπλούν ήταν ο Μαξίμ Νιαστιαρένκα (Λευκορωσία) με 16,65 μ. και δεύτερος ο Τούρκος Ερ με 16,38 μέτρα.

Ο Εμμανουήλ Καραλής ξεκίνησε τον αγώνα του στο επί κοντώ στα 5,30 μ., ύψος που πέρασε με την πρώτη προσπάθεια κι έπειτα άφησε το 5,40 μ. για να ξεπεράσει δίχως απώλειες και τα 5,50 μέτρα. Ο 22χρονος, ο οποίος κατέλαβε την τέταρτη θέση, επέλεξε στη συνέχεια να αφήσει το 5,55 μ. για να δοκιμάσει δύο φορές στα 5,60 μέτρα και μία στα 5,65 μ. , όπου και ολοκλήρωσε τον αγώνα του. Νικητής στο επί κοντώ ήταν ο Ερσού Σασμά (Τουρκία) με 5,65 μ. και χαμένες προσπάθειες στη συνέχεια στα 5,85 μ. και ακολούθησαν οι Αλμπέρτο (Ελβετία) και Κούντλτιτσα (Τσεχία) με 5,55 μέτρα.

Η Τατιάνα Γκούσιν κατέλαβε την πέμπτη θέση στο ύψος γυναικών με άλμα στο 1,86 μ., σε έναν αγώνα όπου θα μπορούσε να είχε ανέβει και υψηλότερα, αφού οι προσπάθειες στο 1,88 μ., ήταν καλές. Η αθλήτρια ξεκίνησε με ένα χαμένο άλμα στο 1,77 μ. και συνέχισε δίχως απώλειες στο 1,83 μ. και 1,86 μέτρα. Η νίκη στο αγώνισμα κρίθηκε αρκετά ψηλά, στο 1,96 μ., με την Σαλόμ Λανγκ (Ελβετία) και ακολούθησαν οι Στάντσιου (Ρουμανία) με 1,92 μ. και Νίλσον (Σουηδία) με 1,90 μέτρα.

Ο Χρήστος Κοτίτσας πραγματοποίησε πολύ καλή παρουσία, αφού τερμάτισε τα 800 μ. σε 1.48.83, επίδοση που αποτελεί φετινό του ρεκόρ και αγγίζει το ατομικό του 1.48.49. Ο αθλητής της Πίτσας Παρχαρίδου επέλεξε να δώσει το ρυθμό στην κούρσα για το μεγαλύτερο μέρος της, ωστόσο περίπου 250 μέτρα πριν το φινάλε υποχώρησε και έμεινε πίσω. Παρόλα αυτά ο 25χρονος κατάφερε να πετύχει το καλύτερο δυνατό στον αγώνα στόχο της χρονιάς και παράλληλα να τρέξει για δεύτερη φορά στην καριέρα του, την απόσταση κάτω από 1.49.00.

Σε μια κούρσα με αρκετά σπρωξίματα και κλεισίματα, η Ανθή Κυριακοπούλου μπορεί να μην βελτίωσε το φετινό της ρεκόρ, ωστόσο κατάφερε να τερματίσει στην ένατη θέση των 1.500 μ. με 4.22.07 και να δώσει τέσσερις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα μας. Στο ντεμπούτο του με τα χρώματα της εθνικής ομάδας ο Γιώργος Σταμούλης τερμάτισε στην 11η θέση στα 3.000 μ. στιπλ με 9.08.55.

Στη δισκοβολία την χώρα μας εκπροσώπησε ο Ιάσονας Θανόπουλος, ο οποίος κατέλαβε την 7η θέση με 53,27 μέτρα. Ο αθλητής ξεκίνησε με 50,30 μ., συνέχισε με 53,09 μ. και στην τρίτη βολή είχε το καλύτερο αποτέλεσμα. Οι τέσσερις πρώτοι είχαν βολές πάνω από τα 60 μ., με τον Αλί Φιρφιρίκα (Ρουμανία) να επικρατεί με 62,38 μ. και τους Στούνες (Νορβηγία) με 61,26 μ. και Μιλάνοφ (Βέλγιο) με 61,26 μ., να ακολουθούν.

Στο μήκος η Έφη Κολοκυθά ξεκίνησε λίγο σφιγμένα με άλμα στα 5,99 μ. και συνέχισε με άλματα στα 6,01 μ. και 6,12 μ., επίδοση που ωστόσο δεν ήταν αρκετή να την βάλει στην τετράδα, προκειμένου να εκτελέσει και τέταρτο άλμα. Η αθλήτρια κατέλαβε την 6η θέση στον αγώνα και έδωσε στην ομάδα μας επτά βαθμούς. Την πρώτη θέση στο τελευταίο άλμα πήρε η Φλορεντόνα Ιούσκο με 6,55 μ., η αθλήτρια που είχε το καλύτερο φετινό ρεκόρ με 6,73 μέτρα. Δεύτερη με 6,40 μ. ήταν η Ολλανδή Παουλίνα Χοντέμα με 6,40 μ. και τρίτη η Τίλντ Γιόχανσον (Σουηδία) με 6,36 μέτρα.
Η Αναστασία Καρακατσάνη έτρεξε στα 5.000 μ. και κατάφερε με 16:39.64 να ξεπεράσει το φετινό της ρεκόρ. Η αθλήτρια του Σταύρου Καρρέ κατέλαβε την δέκατη θέση στο αγώνισμα της.

Η Αναστασία Ντραγκομίροβα ήταν μία από τις πολλές εκπροσώπους της νέας γενιάς αθλητών και αθλητριών, που μετείχαν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων. Η 18χρονη είχε καλύτερη προσπάθεια στη σφαιροβολία στα 14,22 μέτρα και κατέλαβε την όγδοη θέση. Η 18χρονη είχε ακόμη βολές στα 14,07 μ. και 14,01 μέτρα.

Ο Ανδρέας Δημητράκης δεν πήγε όσο καλά θα ήθελε, αφού τερμάτισε στη 12η θέση των 3.000 μ. σε 8.28.24, σε μια κούρσα που η πορεία της βασίστηκε κυρίως στην τακτική που ακολούθησαν οι προπορευόμενοι. Ο Δημήτρης Τσίτσος μετείχε για δεύτερη φορά στη σειρά αγώνων και κατάφερε να συνοδεύσει την παρουσία του με βολή στα 72,40 μ., που του έδωσε την έκτη θέση. Ο αθλητής είχε ακόμη βολές στα 69,74 μ. και 70,77 μέτρα.

Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησαν οι αθλήτριες της ομάδας 4Χ400 μέτρα. Οι Ανδριάνα Φέρρα, Κορίνα Πολίτη, Δήμητρα Γναφάκη και Ειρήνη Βασιλείου έκαναν τέσσερα καλά 400άρια με την Βασιλείου να κρατάει στο τέλος τη διαφορά από τις αθλήτριες που την καταδίωκαν και να τερματίζει στην τέταρτη θέση με 3.32.90. Στους Άνδρες οι Γιάννης Ντέτσικας, Γιώργος Λαμπρόπουλος, Μιχάλης Παππάς και Χρήστος Κοτίτσας κατέλαβαν την 12η θέση στο σύνολο με 3.10.23.